Desať krokov ako sa dostať zo vzťahového pekla

Predstav si, že tvoj deštruktívny vzťah je žeravá horiaca jama. Je tam tma. Nedá sa tam dýchať. Je to boľavé miesto. Uviazla si tam. Je to vzťahové peklo. Možno tam sedíš a rozmýšľaš, že potrebuješ záchranu. Celé roky si trávila tým, že si sa sťažovala na peklo, v ktorom si žila, čakajúc na niekoho, kto príde a vytiahne ťa von. Lenže, priateľka moja, nikdy nebudeš zachránená. To, čo potrebuješ, nie je záchrana. To, čo potrebuješ, je SILA, pretože jediný spôsob, ako sa dostať z pekla veľmi horúcim rebríkom – je získanie SILY, aby si vyšla hore a dostala sa von. Potrebuješ byť pripravená a poznať múdrosť za každou jednou horúcou rebríkovou priečkou, ktorú budeš musieť cestou nahor zdolať.

Rozhodla si sa dostať von bez ohľadu na to, čo sa stane? Pretože to je prvý krok ešte predtým, než vôbec môžeš začať liezť nahor. Tento článok je pre tie, ktoré zvažujú toto rozhodnutie. A pre tie, ktoré sa rozhodli, že do toho idú. Aj pre tie, ktoré sú už v polovici a vo veľkých bolestiach majú pokušenie pustiť sa a padnúť späť do jamy.

Súčasťou východu je pochopiť a akceptovať skutočnosť, že liezť hore znamená peklo. Keď máš toto poznanie, neprekvapí ťa, keď budeš prežívať bolesť z lezenia. No takisto chcem, aby si vedela, že pohľad zhora je úžasný – keď sa tam dostaneš. Lenže predbieham. Porozprávajme sa o desiatich horúcich priečkach, ktorými musíš prejsť, aby si sa dostala von.

Prvý krok: Strach

Keď si predstavuješ lezenie, budeš cítiš paralyzujúci strach zo všetkých horúcich priečok, ktoré máš pred sebou. Ako to urobíš? Je to vôbec možné? Je to dlhá cesta a úprimne, mnohé to nikdy nedokážu. Myslím, že teraz sa viac žien pokúša vyjsť hore jednoducho preto, lebo na vrchu je veľa tých, ktoré ich povzbudzujú. No ešte pred piatimi rokmi bolo na vrchu úplné ticho. Nebola veľká nádej, že tam niečo je, aj keby sa ti to podarilo. Keď sa tvoj strach z toho, že musíš zostať, kde si, stane väčším než strach z lezenia po rebríku, dobyješ svoju prvú horúcu priečku.

Druhý krok: Snaha zmeniť svojho tyrana

– pretože potom nebudeš musieť liezť, však? Myslím tým, že keď sa peklo zmení na nebo, problém bude vyriešený. A tak sa mu miliónom rôznych spôsobov snažíš povedať, ako to viac nezvládneš, ako ho miluješ a dúfaš, že uvidí, aké zničujúce je jeho správanie a ako možno budeš musieť urobiť dramatické kroky, ak čím skôr niečo nezmení. Výsledok? Peklo začne byť ešte horúcejšie.

Tá priečka naozaj bodá a možno na nej uviazneš dlhšie než je potrebné. No keď si uvedomíš, že peklo je peklo, budeš pripravená posunúť sa o priečku vyššie.

Tretí krok: Zármutok z toho, že tvoj tyran ťa naozaj nemiluje

Ďalej prichádza do červena rozpálená priečka šokujúcej bolesti z akceptovania toho, že si vo vzťahu s niekým, kto ťa nemiluje. Je to tak. Tyran nie je schopný autentickej lásky. Keď budeš z pekla von, budeš mať schopnosť vidieť, že to nebolo osobné – nedokáže milovať nikoho. ALE keď začínaš liezť, toto uvedomenie znamená obrovskú stratu a spôsobuje, že sa ponoríš ešte hlbšie do procesu smútenia.

Smútenie je ťažká a bolestivá práca. Takisto si vyžaduje čas, čo je jedna z najhorších súčastí tejto priečky. Na tejto priečke môžeš uviaznuť veľmi dlho. Budeš v pokušení ísť ďalej a mať túto priečku za sebou, no ak to urobíš, nevyhnutne padneš dole, pretože sa nemôžeš posunúť ďalej, kým nedokončíš proces smútku, ktorý zahŕňa popieranie, hnev, vyjednávanie, depresiu a nakoniec akceptáciu. Kde sa v tomto procese nachádzaš? Ak si píšeš denník, napíš si o tom nejaké myšlienky.

Štvrtý krok: Povieš to niekomu a on to neberie vážne

Vieš, že si len človek a potrebuješ trocha lásky, tak to povieš niekomu, o kom si myslíš, že mu môžeš dôverovať. Členovi rodiny. Priateľke. Vedúcemu cirkevného zboru. Nechceš to urobiť. Hanbíš sa, že si to celé roky, dokonca desaťročia držala len v sebe. Obávaš sa, že ti nebudú veriť, pretože tvoj tyran je voči všetkým navonok taký milý. Cítiš sa ako školáčka, ktorá klebetí o svojom partnerovi namiesto toho, aby si bola dospelá žena, ktorá svoj život zvláda.

Nechceš mu ani urobiť hanbu. Vždy si považovala za svoju povinnosť chrániť jeho krehké ego. Ak si kresťanka, vnímaš ako svoju povinnosť rešpektovať a vážiť si ho bez ohľadu na to, čo sa deje. To, že máš niekomu povedať o jeho šikanizujúcom správaní, ti pripadá akési neúctivé. Chceš, aby vyhľadal pomoc a zmenil sa, ale potom si spomenieš na tretiu priečku rebríka. Dúfaš, že ti ponúknu empatiu a zostanú v tvojom smútku pri tebe. Ale najviac ťa šokuje, že to neurobia. V skutočnosti ani neveria, že hovoríš pravdu. Vôbec nie je podstatné, že každý vie, že si celý život hovorila pravdu. Zrazu je z teba klamár.

Falošné obvinenia, keď si sa iba snažila získať pomoc, sú jednou z najhorúcejších priečok, akým budeš čeliť. V tomto bode budeš v pokušení padnúť späť. V skutočnosti je toto miesto, kde to mnohé ženy vzdajú, začnú to hovoriť niekomu ďalšiemu a opäť padnú. Je to veľmi bolestivé. A keď sa to stane niekoľkokrát, začneš strácať vieru v rodinu. V cirkev. V priateľstvá. V ľudskú rasu.

Ale nevzdávaj to. Je JEDEN, ktorý ti verí. Videl všetko, čo sa stalo. Povedz mu to a On ti pomôže udržať sa, aby si sa posunula na ďalšiu horúcu priečku. On je jediný, koho potrebuješ, aby si to zvládla. (A nezabúdaj na tých, ktorí ťa zhora povzbudzujú!)

Piaty krok: Rozhodneš sa od neho oddeliť

Logisticky sa ti to zdá nemožné. Musíš rozmýšľať o financiách. Ako fyzicky prinútiš kontrolujúceho partnera, aby sa vysťahoval? Alebo budeš musieť odísť ty? Kam pôjdeš? Čo ak máš deti? Niekedy si to vyžaduje veľa premýšľania, prípravy a času predtým, než odídeš. Možno si najprv budeš musieť nájsť prácu a oddeliť si financie. Buduj si hniezdo a pripravuj sa na veľký krok. Môže to trvať roky. Možno sa rozhodneš zostať, kým deti skončia základnú školu alebo prejde iný míľnik v ich živote.

Tieto rozhodnutia sú osobné a také rôzne, akí rôzni sú tí, čo ich robia. Každý to urobí ináč, ale podstatné je, že nakoniec to musíš urobiť. A je to desivý, premáhajúci krok, ktorý takisto vyvolá u tvojho tyrana veľký hnev. Podľa štatistík je to takisto jedno z období, kedy budeš v najväčšom fyzickom nebezpečí, aj keď na teba tvoj tyran dovtedy útočil len inými spôsobmi. Ďalšou alternatívou je preskočiť túto priečku a prejsť hneď na ďalšiu:

Šiesty krok: Požiadaš o rozvod

Keď urobíš tento krok, skočila si z pomyselného útesu. Urobila si rozhodnutie, ktoré ti zmení život a všetci naokolo vybuchnú. Vyrútia sa na teba, kým prežívaš obrovský žiaľ a padáš dole. Rozvod je drahý. Vyžaduje si čas a emocionálne ťa vyšťaví. Tvoj stres vyletí oveľa vyššie než predtým. Možno budeš mať panické útoky. Možno upadneš do depresie. Ak máš deti, je veľmi bežné, že sa tyran (aby sa vyhol plateniu) usiluje o striedavú starostlivosť, hoci doteraz sa o deti veľmi nezaujímal. To môže zahŕňať veľmi dlhý a vyčerpávajúci súdny zápas, ktorý do tejto rovnice vtiahne tvoje deti aj sociálku, čo bude mať za následok zvyšujúcu sa traumu tvojich detí, ktorej už aj tak čelia. Rozvodový proces je nočná mora. A je zhoršovaný ešte oveľa viac nasledovným krokom:

Siedmy krok: Si odmietnutá a vylúčená

Počas jednej z najhroznejších, najdesivejších, najosamelejších a najsmutnejších skúseností v tvojom živote ťa môže zbor vylúčiť. Môžu sa ťa zrieknuť členovia tvojej rodiny vrátane tvojich dospievajúcich detí. Priatelia sa ti budú vyhýbať. Budeš karhaná a verejne zneuctená. Zrazu sa z teba stane TÁ žena. Tá, čo rozbíja manželstvá. (Prosím, nezabúdajme, že rozvod neničí manželstvá. Ničí ich týranie, závislosti a nevera.)

Ôsmy krok: Tvoje deti trpia a žialia

Tvoje deti budú trpieť v dôsledku straty rodiny pozostávajúcej z oboch rodičov. Niektoré to zvládnu nádherne a nebudú potrebovať veľkú pomoc. Iné si to zvnútornia a budú vo svojich vzťahoch trpieť do dospelosti. Je vhodné zvážiť aj poradenstvo u odborníka, ktorý má skúsenosti s traumou u detí. V závislosti od tvojho poistenia ťa to môže, ale nemusí stáť aj ďalšie financie.

Rada:

„Biblickí“ poradcovia sú väčšinou nevzdelaní, neinformovaní, nevyzbrojení a nemajú skúsenosti s tým, ako riešiť dopad emocionálneho týrania v rodine.

Niektoré z tvojich detí budú vidieť veci jasne. Iné budú zmätené a budú ľahkým terčom pre pokračujúce emocionálne manipulácie tvojho bývalého partnera. Keď si uvedomí, že od teba viac nedostane svoj narcistický pohon (emocionálne sýtenie), môže sa obrátiť na deti. V tomto bode je bežným problémom triangulácia a deti sú tie, ktoré trpia najviac.

Nečakaj pomoc od svojho cirkevného zboru ani od priateľov. Ako si si ustlala, tak budeš spať. Teraz si v tej posteli spolu so svojimi deťmi. Zostala si sama, čo nás privádza k ďalšiemu kroku:

Deviaty krok: Si rozvedená a sama

Stratila si všetko. Svoje manželstvo. Svoj domov. Možno svoju finančnú stabilitu. Svojich priateľov. Svoj cirkevný zbor. Svoju reputáciu. Možno niektoré zo svojich detí. A teraz si rozvedená matka za svojím horizontom a bojuješ, aby si nejako prežila – ty aj tvoje deti. Nijaké sympatie ani pomoc. Je to horšie ako byť vdovou. Môže to byť ešte horšie? Áno, môže:

Desiaty krok: Máš zdravotné problémy

V skutočnosti si neprišla o všetko. Ešte ti zostali tvoje príznaky komplexnej posttraumatickej stresovej poruchy. Tvoje panické ataky, búšenie srdca, bolesti chrbta a krku, problémy so zažívaním, migrény, časté ochorenia v dôsledku oslabenia imunitného systému z toľkého stresu. Kým sa dostaneš na vrch rebríka, zostane z teba len škrupina.

Ale nie, nie si škrupina.

Keď vystúpiš hore, pozrieš sa dookola a vidíš svetlo. Svetlo slobody. Zvuk pokoja. Farbu krásy. Úľavu z poznania, že si to prežila. Zvládla si to! Si silná! Si tá, čo to dokázala!

A teraz sa budeš uzdravovať.

Nájdeš si priateľku. Potom dve. V skutočnosti máš rada svoju prácu. Nájdeš si dobrého poradcu a budeš sa liečiť z úzkostí, čo ti zmení svet. To dieťa, ktoré sa ťa zrieklo, sa vráti. Poradenstvo zmení život aj tvojim deťom. Vo vašom meste vznikne nový cirkevný zbor. Páči sa ti tam. Majú ťa radi. Zistíš, že máš talent maľovať a začneš predávať svoje obrázky. Novými očami začneš opäť čítať Bibliu – očami, ktoré vidia Pána a nie Zákon, ktoré vidia Ježiša a nie lži a obvinenia. Znovu začneš prežívať „normálny“ život a je to úžasný pocit.

Spojíš sa so ženami, ktoré prešli rovnakým peklom a spolu s nimi budeš povzbudzovať ostatné, ktoré začali liezť po rebríku.

Bolo to peklo. Trvalo to dlho. Ale konečne si slobodná! Len tak ďalej…

Ten Steps Out Of Relationship Hell – (flyingfreenow.com)