Sivá skala

Keď máte do činenia s toxickými ľuďmi, najlepšia reakcia na nechcenú pozornosť je žiadna reakcia. Často to platí a kedykoľvek je to možné, najlepšie je úplne sa vyhýbať každej komunikácii.

Existujú však situácie, kedy sa to nedá, napr. keď máte striedavú starostlivosť. Iný príklad je, keď vás váš bývalý prenasleduje, súdny zákaz ho môže rozzúriť a odmietať s ním komunikovať je vnímané ako urážka. Môže nadobudnúť presvedčenie, že vás donúti reagovať a tým nasýti svoju potrebu mať nad vami moc.

Okrem toho mnohí z nás sa niekoľkokrát pokúšali ukončiť s psychopatom vzťah, no zakaždým ho prijali späť. Naleteli mu na jeho ľútosť a šarm a pretože sme nerozumeli, čo psychopat robí, uverili sme jeho sľubu, že sa zmení. Veľmi dobre vie, ako si nás môže emocionálne namotať. Pre neho je to ľahké a zábavné lákať nás späť apelovaním na naše emócie. No psychopat sa nemôže zmeniť. V skutočnosti keď ho opustíš, bude odhodlaný potrestať ťa už len zato, že si si vôbec dovolila myslieť, že môžeš byť samostatná.

Aj keď ho nepríjmeš späť, najnebezpečnejší čas je vtedy, keď sa s ním prvý raz rozídeš. Psychopat zúri z toho, že si ho opustila. Strata kontroly a moci pre neho predstavuje zranenie; cíti sa úplne prázdny – aj keď sa možno plánoval partnera zbaviť nadobro. Dôvodom je, že stratil kontrolu. Psychopati musia mať neustále pocit, že majú veci pod kontrolou.

Pre všetky tieto situácie existuje metóda „Sivá skala“ (Grey Rock).

Čo to je:

Ako teda môžeme uniknúť tejto parazitujúcej pijavici bez toho, aby sme v nej spustili jej pomstychtivú zúrivosť? Sivá skala je spôsob, ako povzbudiť psychopata, prenasledovateľa či iného emocionálne narušeného človeka, aby o vás stratil záujem. Rozdiel od „nijakého kontaktu“ spočíva v tom, že sa otvorene nesnažíš vyhýbať sa kontaktu s týmito emocionálnymi upírmi. Namiesto toho kontakt umožňuješ, ale iba nudnými, monotónnymi reakciami, aby si tento parazit musel ísť hľadať svoje „palivo pre drámu“ niekde inde. Keď je pre neho kontakt s tebou NEUSTÁLE neuspokojivý, jeho myseľ sa začne „pretrenovávať“ a bude skôr očakávať nudu než drámu. Psychopati sú od drámy závislí a neznesú nudu. Časom si nájde novú obeť, ktorá mu bude poskytovať drámu a k tebe bude priťahovaný stále menej. Nakoniec sa utiahne na pastviny, kde je viac zelene. „Sivá skala“ je spôsob ako ho vytrénovať, aby ťa vnímal ako neuspokojivú snahu – nudíš ho a on nudu neznáša.

Docieliť, aby odišiel z vlastnej vôle, je jednou z aplikácií tejto metódy. Niekto by mohol povedať, že „Sivá skala“ je spôsob, ako sa od neho oddeliť, použitím starej výhovorky „To nie si ty, to som ja“, ibaže namiesto toho, aby si mu to povedala, sa tak správaš a on musí k tomuto záveru dospieť sám.

Ďalším dôvodom je vyhnúť sa tomu, aby si sa stala jeho terčom. Ak sa ocitneš v spoločnosti jedného či viac takýchto osobností – možno s nimi pracuješ alebo sú to členovia tvojej rodiny – je dôležité vyhýbať sa tomu, aby si v nich spustila ZÁVISŤ. Použitím tejto metódy splynieš s pozadím. Je celkom možné, že si ani nespomenú, že ťa stretli. Ak si už nechcene pritiahla ich pozornosť a už sa o teba začali zaujímať, stále môžeš použiť túto metódu. Daj im najavo, že si nudná. Opisuj nudný život. Hovor o nudných domácich prácach, ktoré si v daný deň urobila – podrobne. Niektorým ľuďom prirodzene chýba dramatický talent. Keď je psychopat nablízku, vyhľadaj takýchto ľudí a drž sa pri nich.

Ak s ním musíš pokračovať vo vzťahu, aj tak ti táto metóda môže poslúžiť. Rodičia, ktorí majú striedavú starostlivosť, môžu túto metódu použiť, keď sa ich bývalý snaží naštartovať ich emócie. Uvedomujem si, že akákoľvek hrozba pre naše deti v nás vyvolá ohromnú úzkosť. V takýchto prípadoch sa táto metóda môže aplikovať selektívne, aby odklonila pozornosť od toho, čo je naozaj dôležité. Vo všeobecnosti nevenuj nijakú emocionálnu pozornosť urážlivému, problematickému správaniu či slovám. Psychopat bude skúšať rôzne taktiky, aby videl, ktorou si získa tvoju pozornosť. Pomocou tejto metódy si zvolíš reakciu na taktiku, na ktorej ti najmenej záleží. Tým zameriaš jeho pozornosť práve na danú vec. Pamätaj, že psychopat nemá nijaké hodnoty, preto nerozumie, čo má pre nás hodnotu – iba ak mu to ukážeš. Selektívna metóda „Sivá skala“ mu ukáže návnadu. Pri ochrane svojich detí sa môžeme naučiť lekciu z prírody: Vtáčí rodičia, ktorí majú mladé, sú známi tým, že predstierajú zlomené krídlo, keď je v okolí predátor. Predstierajú zraniteľnosť, aby odklonili pozornosť mačky od ich skutočnej zraniteľnosti – ich mláďat. Týmto príkladom selektívna „Sivá skala“ spôsobuje, že sa všetky tvoje emócie stratia do úzadia okrem tých, ktoré chceš, aby tvoj predátor videl.

Prečo to funguje:

Psychopat sa ľahko nudí. Potrebuje neustálu stimuláciu, aby odvrátil nudu. To nie je druh nudy, aký prežívajú normálni ľudia; je to skôr ako francúzske slovo ennui, ktoré sa vzťahuje na deptajúcu nudu či ľahostajnosť. Liekom na jeho nudu je dráma. A na drámu potrebuje divákov a hráčov. Keď sa spustí dráma, opäť sa cíti „kompletný“ a živý. Silný sa cíti vtedy, keď dokáže v tebe vyvolať emócie. Bude spokojný s akýmikoľvek emóciami, len aby boli reakciou na jeho činy.

Psychopat je závislý. Je závislý od moci. Svoju moc získava tým, že má prístup k tvojim emóciám. Veľmi dobre si to uvedomuje a neustále ťa potrebuje testovať, aby sa uistil, že si stále pod jeho kontrolou. Potrebuje vedieť, že stále budeme reagovať na jeho ponuku, budeme ho robiť šťastným a vyhýbať sa jeho hnevu. Potrebuje vytvárať drámu, aby mohol zažívať moc z toho, ako dokáže manipulovať našimi emóciami. Ako pri iných závislostiach, aj jemu dodáva pohon (dobrý pocit) to, keď na neho emocionálne reagujeme. Čím viackrát zažíva odmenu za svoje dramatické správanie, tým viac závislým sa od neho stáva. A naopak, keď odmena neprichádza, poburuje ho to. Zažíva deptajúcu nudu a chce ju poraziť tým, že vytvára väčšiu drámu. Ak si dokážeme udržať svoj kurz a nebudeme prejavovať nijaké emócie, nakoniec dospeje k záveru, že jeho hračka sa pokazila. Keď ju stlačí, už nevydáva tie emocionálne zvuky! Najpravdepodobnejšie je, že sa odplazí, aby našiel inú hračku.

Táto technika sa však spája s výstrahou: psychopati sú nebezpeční ľudia a ak si vo vzťahu s nejakým, ktorý sa už rozhodol, že ťa zlikviduje, bude ťažké zmeniť jeho zmýšľanie. Maj sa na pozore. V takomto prípade môžeš iba dúfať, že získaš viac času, kým sa ti podarí uniknúť mu.

Ako to funguje:

Psychopati sú priťahovaní lesklými, peknými vecami, ktoré sa rýchlo hýbu a prinášajú svetlo. Tieto veci signalizujú nadšenie a úľavu pre stále večné psychopatovo „ennui“ (nudu). Tvoje emocionálne reakcie sú jeho potravou, ale nie sú to jediné, čo chce.

Závidí všetko pekné, trblietavé a iskrivé, čo máš a chce mať to, čokoľvek má pre teba hodnotu. Musíš skrývať všetko, čo si všimne a čo ti závidí. Ak dobre vyzeráš, potrebuješ to zmeniť. Používaj make-up, aby si si pod oči pridala opuchy. Ak za neho nie si vydatá, všetky peniaze alebo majetok, po ktorom túži, by mali zmiznúť preto, „že si ich zle investovala“. Ak máš krásne auto, zbav sa ho a kúp si starú šunku. Ak máš dobré meno, čakaj, že ťa bude ohovárať a urážať; preto nedovoľ, aby si sa dostala do nejakej kompromitujúcej situácie alebo bola dotlačená do nevyspytateľného správania. Dôvod, prečo ti chce tieto veci vziať, nemusí byť, že ich chce pre seba, len preto, aby videl tvoje emócie, keď o ne prídeš. Chce zažiť tú moc, že práve on je ten, kto ti to vzal. Tým, že dopredu odstrániš tieto veci spred jeho zraku a nebudeš emocionálne reagovať na to, že si ich stratila, budeš ho naďalej trénovať v tom, že si tá najnudnejšia osoba na svete, že si niekto, s kým by nikdy nechcel byť.

1 komentár

  1. Spätné upozornenie: Možnosti komunikácie s narcistom

Komentáre sú uzavreté.