Zníž dávku paliva

Palivo je pre nás životná sila. Niektorí o nej hovoria ako o narcistickom pohone, resp. palive. Palivo je akákoľvek emocionálna reakcia na niečo, čo sme povedali, urobili alebo spôsobili. Keď nemôžeme získať palivo z nejakého zariadenia, potom ho musíme hľadať inde. Niekedy to spôsobuje okamžité stiahnutie sa, inokedy to stiahnutie bude trvať nejaký čas, no dôjde k nemu.

Ak je poskytovanie paliva veľmi nízke, nestále alebo sa ukáže ako obzvlášť ťažké, výsledkom bude to, že narcista si nakoniec pre svoje potreby vyberie alternatívne zariadenia.

Podľa toho teda odstrihnutie dodávky paliva je kľúčovou zložkou dosiahnutia tvojej slobody od nás. Najzrejmejšia cesta, ako to urobiť, je zaradiť pevný režim nekontaktovania. Ak s tebou nijakým spôsobom nemôžeme mať nijakú interakciu, nemôžeme od teba získať nijaké palivo a tento nedostatok paliva pomáha udržiavať „vysávaciu lištu“ vysoko, čím sa znižuje riziko budúceho „vysávania“ (namotávania). Tvojím cieľom preto musí byť úsilie o nijaký kontakt.

No čo tie situácie, kde sa nijaký kontakt nedá docieliť či udržiavať? A čo tie situácie, kde medzi tebou a narcistom existuje interakcia, ako zvládať tie situácie tak, aby si mu poskytla čo najmenej paliva? Najprv by si mala pochopiť, že to, čo je v tomto článku ďalej, by nemalo byť vnímané ako alternatíva k nijakému kontaktu. Tento prístup si nemôžeš zvoliť. Nemysli si, že sa môžeš rozhodnúť medzi nijakým kontaktom a alternatívou, ktorá je menej ako nijaký kontakt – ak to urobíš, zlyháš. Cieľom tohto článku je pokryť dve situácie, kde sa nijaký kontakt nepodarilo docieliť.

1. Nástraha. Možno si sa odsťahovala, zablokovala si číslo, zmenila číslo, zmenila prácu, odišla z niektorých rizikových sociálnych skupín a zrealizovala rôzne opatrenia, čo vyústilo do nijakého kontaktu. No aj vtedy sa môže stať, že na ulici či pri nejakej akcii narazíš do narcistu; tam, kde si to nečakala. Dalo by sa to docieliť iba tak, keby si žila ako hermit v nejakej skalnej jaskyni; ináč sa to úplne docieliť nedá a nanešťastie to pre teba predstavuje určitú nástrahu, pascu. Možno si to narcista naplánoval alebo sa to stalo iba náhodou, no tak či tak mu musíš čeliť.

2. Legitímne výnimky voči nijakému kontaktu. Je ich veľmi málo a vysvetlím to. Nie je to nechať si číslo narcistu vo svojom telefóne a nezablokovať ho pre prípad núdze – to nie je legitímna výnimka. Nie je to navštevovať tú istú telocvičňu v rovnakom čase a v rovnaké dni, kedy vieš, že tam bude aj on – môžeš urobiť zmeny, aby si v tomto ohľade podoprela svoj režim bez kontaktu. Legitímne výnimky by zahŕňali zotrvanie v zamestnaní, kde pracuje aj narcista až do odchodu do nového zamestnania alebo prekladu na iné pracovisko. Dalo by sa namietať, že svoju prácu by si mohla opustiť okamžite, aby si nemala nijaký kontakt a – áno – aj to je možnosť a mala by sa zvážiť, keď to myslíš vážne, že nebude nijaký kontakt, no ak hneď nemáš iné zamestnanie, nemáš úspory a máš aj výpovednú lehotu, budeš musieť zotrvať v situácii, kde existuje riziko kontaktu. Medzi legitímne výnimky patrí aj spoločné rodičovstvo s narcistom na základe rozhodnutia súdu. Takisto návšteva súdu, kde bude prítomný aj narcista. Pamätaj, že aj s týmito výnimkami sa nemôžeš slobodne stýkať s narcistom, no aj napriek tomu existuje veľa vecí, ktoré môžeš robiť, aby si sa snažila udržať nijaký kontakt, no to sú už veci na inú diskusiu. Tento článok pojednáva o niekoľkých situáciách, kde sa dostávaš do kontaktu s narcistom tak, aby si mu nemusela dávať nijaké palivo alebo veľmi málo.

Chcem zdôrazniť, že tento článok nemôžeš použiť preto, aby si sa opakovane stretávala s narcistami a myslela si, že to môžeš robiť a že to na teba nebude mať negatívny dopad. Ak sa s narcistom budeš stretávať, tvoje emocionálne myslenie bude nestále a nakoniec stratíš vhľad a odolnosť. Musíš to pochopiť a prečítať si Zlaté pravidlá slobody – č. 4 (The Golden Rules of Freedom – No. 4)

Je dôležité pochopiť, že najnebezpečnejšia interakcia s narcistami je priamy fyzický kontakt. Prečo?

  1. Najväčšie množstvo paliva, ktoré nám poskytuješ, prichádza z priamej fyzickej interakcie. Je to preto, lebo slová, ktoré používaš, tón týchto slov, tvoja reč tela, tvoj výraz tváre a pohľad v tvojich očiach – táto kombinácia nám poskytuje veľmi veľké množstvo paliva. To je dôvod, prečo kedykoľvek je to možné, chceme dosiahnuť osobnú interakciu.
  2. Oveľa ľahšie sa takto manipuluješ, pretože tvoje vlastné emocionálne myslenie sa viaže na našu blízkosť, čo potom oslabuje a odstraňuje tvoj odpor oveľa rýchlejšie. Je ľahšie ignorovať náš e-mail, no je to oveľa ťažšie, keď sa na teba pozeráme, usmejeme sa na teba, čím ťa roztopíme. Možno si myslíš, že tomu odoláš (a niektorým sa to na nejaký čas podarilo), no keď je medzi nami telesná interakcia, mnohí to nezvládnu. 
  3. Tvoja zdvorilosť a slušnosť znamená, že môžeš mať problém ignorovať nás, keď máme priamu fyzickú interakciu. Tvoje emocionálne myslenie spôsobí, že sa nám pozdravíš a budeš aspoň slušná, no potom si ťa opäť získame a budeme ťa po kúsku ničiť. 
  4. Bez ohľadu na to, že si myslíš, že v našej prítomnosti dokážeš byť disciplinovaná a možno sa ti podarí udržať si správny tón hlasu, no tvoje emocionálne reakcie (výraz tváre, pohľad v tvojich očiach, reč tela atď.) poskytujú palivo a je pre teba doslova nemožné zastaviť to. Takisto budeš mať problém udržať svoj hlas, keď s nami budeš rozprávať o niečo dlhšie než pár minút. Teda vždy, keď ťa uvidíme osobne, vždy nám poskytneš nejaké palivo. Toto zdôrazňuje potrebu vyhýbať sa priamemu fyzickému kontaktu – musí to byť priorita.  

Takže ako môžeš znížiť dávku paliva, ktorú poskytuješ narcistovi?

  • Aplikuj „nijaký kontakt“ a drž sa toho. 
  • Ak s ním musíš byť v priamom kontakte, potom sa usiluj znížiť počet príležitostí, aby ich bolo čo najmenej. Musíš navštíviť rodičovskú schôdzku naraz s ním alebo sa to dá aj oddelene? Keď ideš na zápas, kde hrá tvoje dieťa, môžeš stáť na opačnej strane ako on? Musíš byť naozaj na tom stretnutí, kde bude aj on  – môžeš sa mu vyhnúť, poslať tam niekoho iného, poslať písomnú správu alebo sa ho zúčastniť po telefóne? Môžeš sedieť pri inom stole? Môžeš chodiť na obedy v inom čase ako on? Možno sa ti nechce urobiť tieto zmeny, no stojí to za to, aby si minimalizovala riziko poskytovania paliva a udržiavala záujem narcistu na vysokej úrovni. Pamätaj, že priamy fyzický kontakt chceme pre vyššie uvedené dôvody.
  • Ak je priamy fyzický kontakt nástraha, odíď a nevracaj sa. Choď preč a nič nehovor. Netvár sa nahnevane, vystrašene či utrápene. Mnoho ľudí si myslí, že keď odídeš, budeme si myslieť, že sme vyhrali. Áno, to budeme hovoriť, ale to je len kvôli fasáde. Ak nás budeš ignorovať a nebudeš nijako reagovať (odídeš), veľmi nás to raní a neznášame to. Ak by sa teda stalo, že na nás niekde narazíš, prioritou má byť rýchlo od nás odísť. Len choď preč, a ak naozaj potrebuješ niečo povedať, povedz, že si mala byť niekde inde, tvár sa, že potrebuješ ísť na WC alebo že musíš telefonovať – čokoľvek, len odíď.  
  • Ak naozaj nemôžeš odísť hneď, urob tak čo najskôr. Medzitým sa rozprávaj s niekým iným, nie s nami. Ak s nami musíš hovoriť, udržiavaj tón hlasu neutrálny, vyhýbaj sa očnému kontaktu, hovor o neutrálnych témach alebo o témach, ktoré nie sú o tebe (pamätaj, že budeme chcieť palivo, ale aj informácie o tebe, ktoré budeme môcť použiť). Rozprávaj napr. o cestovaní, o tom, kde si bola, o populárnom spevákovi, o jeho koncerte, o niečom, čo si nedávno robila a čo nemáš problém prezradiť narcistovi a čo proti tebe nepoužije. Nepýtaj sa ho, ako sa má. Ak chce rozprávať, nechaj ho a netvár sa šokovane. Čím viac bude hovoriť, tým viac sa môžeš sústrediť na odchod a neposkytovanie reakcií a môžeš si plánovať odchod z jeho blízkosti.
  • Vyhýbaj sa výrazným gestám, ukazovaniu, gestikulácii, mávaniu päsťou, dvíhaniu rúk atď. – všetko toto poskytuje palivo. Buď maj ruky za chrbtom alebo vo vrecku, drž si tašku alebo si ich daj na stôl a drž ich v tejto pozícii. Niečo drž alebo sa niečoho dotýkaj a hovor si, že potrebuješ zostať v takejto pozícii, až kým od neho nebudeš preč.
  • Vyhýbaj sa všetkým pokusom o akýkoľvek útok. Hoci budeš umierať túžbou, aby si nám povedala, akí sme bastardi, takto iba stratíš svoju disciplínu a dodáš nám palivo.
  • Ak ti narcista telefonoval a namotal ťa, ihneď zlož. Nehovor nám, aby sme odišli, nedávaj otázky a ukonči hovor.
  • Keď s ním musíš telefonovať, urob to cez ďalšieho človeka – takto odnímeš palivo takmer úplne (lebo sú to slová toho človeka a nie tvoje – iba ak by sa na teba odvolal, čo by nemal robiť) – alebo písomne. Písanie by mal byť jediný spôsob komunikácie, ak musíš komunikovať – napr. ak ide o rodičovské záležitosti. Písomnou komunikáciou docieliš nasledovné:
  • získaš čas, aby si sa zbavila emotívneho jazyka a teda paliva – toto nezískaš, keď s nami budeš hovoriť alebo keď budeš v našej prítomnosti
  • budeš mať písomný dôkaz, čo sa ti môže v budúcnosti hodiť
  • budeš stručnejšia
  • ak nám poskytneš palivo, bude ho menej, pretože písané slová nám poskytujú najmenšiu dávku paliva v porovnaní s inými spôsobmi komunikácie.

Usiluj sa teda o to, aby si s nami nemala nijakú interakciu. Ak sa dostaneš do pasce, snaž sa čo najrýchlejšie odísť a ak nemôžeš, drž sa vyššie uvedených reakcií, kým budeš môcť odísť. Ak musíš byť s nami v interakcii, čo najviac zredukuj osobné a namiesto nich používaj písomné. Tým nám znížiš palivo, zdvihneš „vysávaciu laťku“ a vyhladuješ nás.