12 spôsobov ako sa uzdraviť z emocionálnej traumy po narcistickom týraní

Každý, kto zažije vzťah s narcistom, prežíva dopady emocionálnej traumy. Hoci traumy spôsobené patologickými ľuďmi môžu zahŕňať aj fyzické zranenia a škody, emocionálne traumy sa často prekonávajú najťažšie. Ak sa neriešia, ich dopad môže trvať dlhé roky.

Nasledujúce stratégie na zvládanie traumy ti pomôžu uzdraviť sa, ak ich budeš pravidelne praktizovať:

1. Odmeňuj sa pochvalou za to, že si to prežila.

Si tu a žiješ. Bez ohľadu na to, či boli súčasťou tvojej traumy iba emócie alebo aj fyzické zranenia, skutočnosť je taká, že si dostatočne silná, pretože si to prežila. A teraz máš pred sebou budúcnosť plnú možností.

2. Dopraj si čas na zotavenie.

Neuzdravíš sa za týždeň ani za mesiac. Uzdraviť sa z emocionálnej traumy trvá nejaký čas a vyžaduje si veľa odpočinku. Večer po práci si dopraj čas na relax.

3. Nebuď na seba príliš prísna.

Počas uzdravovania stále musíš pracovať a vykonávať svoje každodenné povinnosti. Možno sa ti nepodarilo dokončiť každú úlohu, ktorú si chcela. Pripomínaj si, že robíš to, čo môžeš, aby ti bolo lepšie a onedlho budeš zvládať veci oveľa efektívnejšie.

4. Mysli pozitívne.

Pozitívne myšlienky ti pomôžu urýchliť uzdravovanie. Keď ťa prepadnú znepokojujúce myšlienky ako „dnes mi je veľmi smutno“, pripomeň si: „každý deň robím dôležité kroky, aby som sa cítila lepšie.“

5. Každý deň si nájdi čas na robenie toho, čo ťa baví, hoci je to len 30 minút.

Sadni si vonku a sleduj vtáčikov, urob si novú poličku alebo si prečítaj kapitolu z knihy od obľúbeného autora. Keď budeš robiť veci, ktoré ťa bavia, urýchliš tým svoje uzdravovanie.

6. Vyplač sa.

Ak cítiš, že sa v tvojom vnútri hromadia emócie, je prirodzené chcieť ich uvoľniť tým, že sa vyplačeš. Poskytne ti to úľavu a pomôže ti to nechať niečo zo svojej bolesti za sebou.

7. Počúvaj obľúbenú hudbu.

Nič neprináša radosť duši rovnako ako hudba. Máš predpísané: počúvať hudbu každý deň aspoň 15 minút. (Nepočúvaj hudbu, ktorá v tebe vyvoláva smútok alebo ti pripomína narcistu!) V niektoré dni si tento čas možno predĺžiš a dokonca si pritom aj sama zaspievaš. Hudba ti môže pomôcť uzdraviť sa.

8. Rozmaznávaj sa.

Ak si niekedy môžeš dopriať pohodlie a vychutnávať si ho, vtedy dochádza k uzdravovaniu. Keď budeš mať deň voľna, ľahni si na gauč a čítaj knihu. Dopraj si bublinkový kúpeľ. Celý deň sa hraj s deťmi. Choď na dlhú prechádzku so svojou najlepšou priateľkou.

9. Pozeraj komédie.

Smiech je vynikajúci pre tvoj emocionálny proces uzdravovania. Asi si videla nejaké komédie, ktoré sú humorné a zábavné. Teraz je čas, aby si si niekoľko pozrela každý týždeň. Je to zdravý únik.

10. Do svojho každodenného programu začleň fyzické aktivity.

Choď plávať. Dvíhaj činky alebo choď na bežiaci pás. Fyzické cvičenie uvoľňuje endorfíny – hormóny vyvolávajúce „dobrý pocit“.

11. Obklop sa ľuďmi, ktorých máš rada.

Hraj sa so svojimi deťmi. Zavolaj najlepšej priateľke. Pozvi na návštevu súrodencov. Pripomínaj si všetkých pozitívnych ľudí, ktorých vo svojom živote máš a využívaj ich láskavú starostlivosť a podporu.

12. Uvedomuj si situácie, kedy potrebuješ pomoc.

Umožňovať svojim emocionálnym zraneniam, aby ti bránili žiť plnohodnotný život, je neproduktívne, minimálne počas niekoľkých prvých týždňov alebo mesiacov. Namiesto toho vyhľadaj pomoc niekoho, kto ti pomôže zorientovať sa v náročných obdobiach.

Bonusové tipy pre emocionálne uzdravenie

Uzdraviť sa je možné, keď budeš pracovať na oprave zdroja bolesti. To môže znamenať, že budeš musieť urobiť nejaké zložité rozhodnutia:

1. Odstrániť zo svojho života negatívne vplyvy.

Ak si k sebe úprimná, uvedomíš si niečo dôležité – niečo z negatívnych vplyvov môžu predstavovať ľudia, ktorí sú ti najbližší. Bude to pre teba výzva odlúčiť sa od nich, no tvoje emocionálne zdravie je dôležitejšie než udržiavanie týchto vzťahov.

Stále umožňuješ svojmu tyranovi, aby ťa kontaktoval? Toto je jedna z najničivejších oblastí, keď sa uzdravuješ z tyranizujúceho vzťahu. Často máme množstvo tvorivých výhovoriek, aby bol súčasťou nášho života, no pravda je, že väčšina z týchto „dôvodov“ sú len spôsoby, ako popierať a vyhýbať sa realite.

Máš vo svojom okruhu priateľov či rodiny takých, ktorí prilievajú olej do ohňa? Povzbudzovali ťa, aby si odpustila niekomu, kto ťa zranil?

Veľmi rýchlo dokážeš rozpoznať ľudí, ktorých rada sa spája s negativitou. Máš vo svojom živote upírov, ktorí ti berú energiu? Vyhni sa tomu, aby roky vášho priateľstva zatienili tvoj úsudok. Ak si ich vo svojom živote ponecháš, garantujem ti, že táto mizéria bude pokračovať.

2. Akceptuj zodpovednosť za svoje činy.

Je dosť ťažké pozerať sa do zrkadla, však? Niekde hlboko vo svojom vnútri vieš, že tvoje činy zrejme prispeli k bolesti, ktorú pociťuješ, ale je také ťažké akceptovať to. Nájdi ochotu odpustiť si, aby si sa mohla posunúť k lepším dňom, ktoré máš pred sebou.

3. Ži podľa svojho morálneho kompasu.

Určite máš morálku, podľa ktorej treba žiť, no niekedy sa jej môžeš pri svojich rozhodnutiach vyhýbať. Zanedbávať morálku je ten najľahší spôsob ako v živote robiť nesprávne kroky.

Vráť sa k svojim koreňom. Poriadne sa pozri na to, na čom ti záleží, čo je pre teba dôležité a začni podľa toho žiť.

Začni opravovať to, ako pristupuješ k situáciám. Ak urobiť nejaké rozhodnutie znamená, že zanedbávaš svoj morálny kompas, vyber sa iným smerom. Tvoj morálny kompas ťa udržiava na správnej ceste. Je to najlepší spôsob, ako sa vyhnúť tomu, aby si sa stratila v mori emocionálnych rozhodnutí, najmä ak si vo vzťahu, kde neustále kompromituješ svoju osobnú integritu a hodnotu.

Emocionálne uzdravenie z traumy trvá nejaký čas a vyžaduje si trpezlivosť a úsilie. Nečakaj, že ťa magicky uzdraví samotný čas. Čas neuzdravuje, ale správne nasmerované kroky áno. Veľa ľudí si myslí, že len preto, že už nie sú v chorom vzťahu, môžu jednoducho ďalej pokračovať v rovnakých veciach a nakoniec sa uzdravia, ale to nie je pravda. Začni praktizovať vyššie uvedené stratégie, aby si svoje emocionálne uzdravenie urýchlila. Ver tomu, že ti bude lepšie a že nájdeš bohatý a plný život, ktorý na teba čaká.

12 Ways to Heal Emotional Trauma after Narcissistic Abuse – Kim Saeed: Narcissistic Abuse Recovery