Uzdravenie

Toxický alebo spoluzávislý vzťah môže spôsobiť, že sa cítiš ako v pasci, celkom malá a nejakým spôsobom chybná. Môžeš mať pocit, akoby ťa ku dnu ťahala kotva a dusila si sa.

Spoluzávislé, zneužívajúce a toxické vzťahy sú notoricky známe tým, že sa z nich extrémne ťažko oslobodzuje. Napriek tomu, aké sú tieto vzťahy škodlivé, pripadajú nám veľmi známe a dodávajú nám pocit zmysluplnosti a sebahodnoty. A toxickí ľudia sú nesmierne zruční v tom, že si nás držia pripútaných k sebe. Kedykoľvek sa snažíme odpútať sa od nich, zavalia nás vinou, hanbou a tyranizujúcim správaním, ktoré ničí našu sebaúctu a udržiava nás od nich závislých.

Nakoniec zistíme, že toxickí ľudia sa absolútne nezaujímajú o to, že by sa mali zmeniť. Sú príliš zamestnaní obviňovaním, posudzovaním a požiadavkami. Takže je na nás, aby sme zistili, ako rozmotať svoje životy a emócie a oslobodili sa od dysfunkčných ľudí. Niektorým sa to môže podariť pomocou silnejších hraníc, pomocou toho, že sa naučia odpútať sa a výrazne s nimi obmedziť kontakt. Pre iných je jedinou cestou k emocionálnej slobode absolútne nijaký kontakt či ukončenie vzťahu.

Neviem, čo je správne pre teba alebo kedy budeš pripravená urobiť zmenu. Ako terapeutka som pracovala s mnohými ľuďmi, ktorí sa rozhodli s toxickými ľuďmi ukončiť vzťah kvôli škodám, ktoré tieto vzťahy spôsobovali na ich zdraví, spokojnom živote a vzťahoch s inými. A hoci nepoznám nikoho, kto by toto rozhodnutie oľutoval, každý z nás k tomu musí dospieť vo svojom vlastnom čase.

Ukončiť alebo obmedziť vzťah s priateľom či členom rodiny je veľké rozhodnutie a zahŕňa stratu – aj keď ide o neskutočne dysfunkčný vzťah. No na druhej strane veľa získa. Keď sa niekto dostane z emocionálneho zneužívania, umožní mu to opäť získať emocionálnu slobodu a znovu nájsť cestu k samému sebe. Budeš sama sebou a dokážeš zvládať svoje vlastné pocity namiesto toho, aby si im dovoľovala ovládať ťa.

Pozrime sa bližšie na niektoré prvky emocionálnej slobody.

Pocity

 • Prestaneš absorbovať pocity druhých a budeš mať len svoje vlastné. Svoje pocity budeš prežívať nezávisle od pocitov iných, takže hoci sa tí druhí budú hnevať, ty sa hnevať nemusíš. Výsledkom toho bude, že ti tvoje pocity začnú dávať zmysel a budú pre teba prospešné.
 • Máš celú škálu pocitov – nie len dva či tri. Viac sa im nebudeš vyhýbať ani sa ich nebudeš báť. Nebudeš sa spoliehať na jedlo, alkohol, drogy, prílišnú zaneprázdnenosť či iné rozptýlenie, aby tvoje pocity otupovali. Dovolíš si pociťovať ich a budeš ich vítať namiesto toho, aby si ich od seba odtláčala.
 • Tvojím emóciám nebude dominovať vina a hanba. Pretože si nanovo buduješ svoju sebaúctu, nebudeš viac ochotná akceptovať vinu za všetko, čo sa nepodarí. Prevezmeš zodpovednosť za svoje činy, ale nebudeš obetným baránkom. A budeš sa zbavovať hanby tým, že svoj príbeh budeš zdieľať s dôveryhodnými ľuďmi.
 • Viac ťa nebudú ovládať pocity iných. Tvoje pocity a život patria tebe a nepotrebuješ, aby druhí schvaľovali tvoje rozhodnutia alebo aby im rozumeli.
 • Budeš na veci odpovedať a nie na ne reagovať. V minulosti si svoje pocity nemala pod kontrolou a reagovala si na každú drobnú nepríjemnosť či kritiku, ale teraz vieš, ako svoje emócie tolerovať a spracovať ich tak, aby ti pomáhali a neboli pre teba prekážkou.

Budeš sama sebou

 • Vnímaš, že sa znovu stávaš tým, kým naozaj si.
 • Máš pocit, že si znova so sebou spojená. Vieš, kto si – a máš sa rada. Oveľa lepšie rozumieš tomu, prečo robíš niektoré veci, čo chceš a čo je pre teba dôležité.
 • Už viac samú seba nevidíš ako zlomenú či poškodenú. Už viac nehľadáš niekoho, vďaka komu by si bola „kompletná“ alebo kto by ti ukázal, že si hodná lásky a že máš hodnotu. Poznáš svoju hodnotu a hlboko vo svojom vnútri ju vnímaš.
 • Schvaľuješ to, aby si bola šťastná.
 • Dôveruješ si.
 • Lepšie sa o seba staráš. Prioritou je pre teba starostlivosť o seba a nemáš kvôli tomu pocity viny.
 • Tešíš sa zo svojej vlastnej spoločnosti.

Možnosti

 • Vidíš možnosti, ktoré si predtým nevidela. Už viac nie si limitovaná očakávaniami a požiadavkami druhých. Robíš to, čo je pre teba správne a skúmaš všetko, čo ti svet ponúka.

Emocionálna sila

 • Máš silu povedať „nie“ a tolerovať kritiku a konflikt.
 • Si emocionálne silná a sebaistá a vnímaš, že si schopná zvládnuť všetko, čo sa stane.

Energia

 • Pretože si si stanovila limity a hranice, už viac z teba nevysáva energiu negativita a dráma iných ľudí.
 • Tvoja energia sa obnovuje, pretože si si dovolila oddychovať, hrať sa a robiť kreatívne veci.

Vzťahy

 • Zdá sa ti možné mať zdravé vzťahy. Cítiš nádej v súvislosti s nadväzovaním vzťahov s emocionálne zdravými ľuďmi.
 • Máš záujem o vzťahy s druhými, ale nevnímaš to ako zúfalú potrebu.
 • Nové priateľstvá nadväzuješ pomaly.
 • Stanovuješ si hranice a dôveruješ svojím inštinktom.

Dúfam, že tento opis emocionálnej slobody ti poskytuje aspoň malú ochutnávku toho, čo je možné. Ako vyzerá emocionálna sloboda pre teba? Keď sa budeš uzdravovať z emocionálneho týrania a nanovo objavovať samú seba, možno budeš chcieť vytvoriť vlastnú definíciu emocionálnej slobody. A ako vždy, prosím, pamätaj na to, že uzdravovanie neznamená všetko alebo nič. Mať aspoň určitú emocionálnu slobodu je oveľa lepšie než nemať žiadnu! Na tejto ceste buď k sebe nežná a láskavá.

Sharon Martin, LCSW


https://blogs.psychcentral.com/imperfect/2019/05/finding-emotional-freedom-after-a-toxic-relationship/?li_source=LI&li_medium=popular17&fbclid=IwAR0JKLBoGOly1uxFKjvEzFN1eTqhXL3t9t953kFG5FExqGYXhBsw2MwAAs