Omyly terapeutov

Je veľmi smutné, že práve tí, na ktorých sa obete týrania obracajú s nádejou, že im pomôžu, ich odhalenia o zlom zaobchádzaní veľmi často spochybňujú. Toto je, žiaľ, prevažujúci vzorec, pokiaľ obeť nenatrafí práve na človeka, ktorý týranie buď sám zažil alebo sa touto problematikou zaoberá. Táto smutná pravda je potvrdzovaná znova a znova skúsenosťami tých, čo si to zažili.

Často nemajú ani tušenia o tom, že toxickí ľudia vôbec existujú…

Tragédiou je, že sa nejedná len o omyly, nad ktorými by sme mohli mávnuť rukou s vyjadrením, že každý robí chyby. V týchto prípadoch ide o životy nevinných ľudí – nevinných žien, niekedy nevinných mužov a nevinných bezmocných detí. Je bežné, že terapeuti, poradcovia, sociálni pracovníci, duchovní a ostatní v pomáhajúcich profesiách často nemajú ani tušenia o tom, že toxickí ľudia vôbec existujú. Bežne sa stretávame s tým, že to nevedia ani ľudia, ktorí sú v pozícii súdnych znalcov a ktorí majú v rukách moc rozhodnúť o budúcom osude týchto trpiacich ľudí. 

Veľká chyba odborníkov

Pri vyhľadaní pomoci – ak obeť nepríde presne za tými, ktorí sú skutočnými znalcami problematiky týrania, OBZVLÁŠŤ SKRYTÉHO TÝRANIA – sa spravidla stretne s tým, že daný „odborník“ jej povie, že je to problém komunikácie a má sa teda naučiť komunikovať a takisto jej odporučí poradenstvo – a ak ide o týranie v manželstve, tak určite párové poradenstvo. Nič horšie urobiť nemohol. Byť v terapeutickej miestnosti spolu s tyranom znamená poskytovať mu prístup k tomu, aby manipuloval terapeuta a ďalej zákerne manipuloval obeť!

Skutočná komunikácia s tyranmi, obzvlášť so skrytými tyranmi, sa nedá zlepšiť. Skrytý tyran je totiž majstrom komunikácie. Ak príde s partnerkou na poradenstvo, vďaka svojim komunikačným schopnostiam poradcu presvedčí, že on sa naozaj snaží komunikovať, no problém je na druhej strane. Ak partnerka poukáže na nejaký problém, on pred poradcom dokáže aj s pokorou priznať, že tento problém existuje a že na ňom bude pracovať. Lenže všetko je to len naoko. Za dverami žiadna komunikácia nefunguje. On komunikuje len pred poradcom, aby dokázal, že sa snaží. Keď je s partnerkou sám, nekomunikuje. Ona sa môže snažiť ako chce. Od neho počúva maximálne falošné sľuby, klamstvá, polopravdy, poprekrúcané fakty, slovné urážky, posmech, vyhrážky alebo používa svoju najobľúbenejšiu taktiku – terapiu tichom, kedy partnerku absolútne ignoruje. Ako keby nebola. Doma sa nezmení vôbec nič, skôr naopak – môže dôjsť k eskalácii týrania. No pri najbližšej návšteve poradcu tyran nahodí pokorný trpiteľský výraz obete a so slzami v očiach bude tvrdiť, ako sa veľmi snaží, ale čo má robiť, keď partnerka nespolupracuje. A nebude ju ani veľmi obviňovať; aby jeho tvrdenia pôsobili vierohodnejšie, bude skôr so záujmom, znepokojením a obavami hovoriť o tom, že sa o ňu bojí, že v poslednej dobe je toho na ňu priveľa, že to nezvláda, že má časté zdravotné problémy – skôr psychického rázu, že je labilná a on je v rodine jediný stabilný člen, ktorý sa dokáže obetovať, aby sa postaral nie len o ňu, ale aj o ich deti, o ktoré sa ona kvôli jej zlému stavu zjavne nemôže dobre postarať… Takéto odporné, no vierohodne znejúce manipulatívne klamstvá dostali už mnohých „odborníkov“… Môžete si domyslieť, čo bude nasledovať v prípade, že sa partnerka odhodlá od neho odísť a začne sa „boj o deti“…

Tyran je dokonalý manipulátor a dokonalý herec.

Ak poradenstvo pokračuje ďalej, pretože odborník je presvedčený o tom, že manželstvo sa dá zachrániť – a je potrebné sa o to snažiť najmä kvôli deťom – je to ďalšia katastrofa. Tyran je dokonalý manipulátor a dokonalý herec. Na poradenských stretnutiach sa bude správať tak, že si poradcu získa na svoju stranu. Keďže nechce stratiť svoju obeť (pokiaľ si už medzitým nenašiel náhradu) – koho by potom týral – bude robiť presne to, čo sa poradcovi bude páčiť – bude „bojovať“ za záchranu manželstva. Jeho manželka sa bude zúfalo snažiť odkryť skutočnú pravdu, no v tejto zúfalej snahe môže vystupovať práve ona ako tá podráždená a nestabilná, kým jej „starostlivý“ partner bude po celý čas veľmi pokojný a bude sa tváriť ako ten, ktorému je naozaj ubližované – ako obeť, ktorá to myslí tak dobre… a k tomu môže roniť aj krokodílie slzy. Ak poradca nie je znalý, z tyrana urobí nadmieru empatického človeka, ktorý skutočne robí všetko, čo je v jeho silách, aby rodinu zachránil, a z týranej ženy urobí chladnú, necitlivú vypočítavú mrchu…

Je potrebné poukázať ešte na jednu veľmi dôležitú skutočnosť: takmer každý páchateľ domáceho násilia vyrastal v domácnosti, kde bolo páchané násilie. Je jasné, že nie každé dieťa, ktoré vyrastá v takomto domove, sa stane tyranom, ale takmer každý tyran vyrastal v domove, kde dochádzalo k týraniu. Štatistiky ukazujú, že u detí, ktoré vyrastajú v takýchto domovoch, je 3-4 krát vyššia pravdepodobnosť, že sa stanú tyranmi. Rovnako desivá je štatistika, že u týchto detí je 6x vyššia pravdepodobnosť, že spáchajú samovraždu. Najväčší problém nie je teda iba samotná obeť domáceho násilia, ale aj to, že v takýchto domácnostiach vyrastajú deti, ktoré sa učia ako sa stať tyranom. Takže snažiť sa zachrániť takéto manželstvo je to najhoršie, čo môžeme robiť. Niet na čo čakať. Aj pre deti je zotrvávanie v takomto prostredí vždy príliš dlhé.