Ako prestať reagovať: Prelom dramatický cyklus s narcistami

Ako môžeš prestať reagovať na provokácie ľudí s hraničnou poruchou osobnosti, historionikov, narcistov a psychopatov? Skôr, než pochopíme, ako tento cyklus prelomiť, musíme porozumieť tomu, prečo sa narcisti ako historionici, ľudia s hraničnou poruchou, narcistickou poruchou osobnosti a psychopati snažia druhých provokovať. Existuje niekoľko dôvodov. 

Prečo

Nudia sa. Znie to ako úbohý dôvod, no tieto typy ľudí neprežívajú nudu tak, ako ostatní. Nudu vnímajú ako niečo neuveriteľne neznesiteľné, dokonca zdrvujúce či desivé a urobia všetko preto, aby jej unikli. Ak to znamená, že ťa majú provokovať a hádať sa s tebou, bez problémov to urobia. Je pre nich oveľa dôležitejšie, aby sa cítili lepšie než to, aby rešpektovali alebo sa zaujímali o tvoje pocity. To je, samozrejme, hlavná téma pri jednaní s narcistami všeobecne. Keď príde na to, aby sa rozhodli medzi tebou a sebou, vždy si vyberú seba. S týmto dôvodom súvisí fakt, že mnohé z týchto typov ľudí majú problémy s ovládaním impulzivity a úplne im chýba rešpekt voči druhým, čo vedie k tomu, že na čokoľvek myslia, to vychádza z ich úst. To vedie k neustálym hádkam a problémom s druhými.

Sú prehnane citliví na skutočnú alebo domnelú kritiku, takže veľakrát ani nemajú pocit, že sú tí, ktorí daný incident vyprovokovali. Majú pocit, že si im niečo urobil ty a že oni sa iba bránia. To vedie k neustálym argumentom typu „to nie ja, to ty“, pri ktorých zmätený partner trávi celé hodiny snahou vysvetliť narcistovi, že to nepochopil alebo sa mýli. Nikdy sa nič nedá vyriešiť, pretože trvajú na tom, že ty máš „zlé zámery“ alebo podlé motívy a ty nemôžeš dokázať, že to tak nie je. Ako by sa to dalo? Toto sa nedá nijako zdôvodniť. To, čo cítia oni, je skutočnosť. Cítia, že si mal podlý motív, takže je to fakt a budeš za to potrestaný. Je úplne jedno, koľko veľa dôkazov je protichodných. Budú to ignorovať alebo prekrúcať, lebo pravda je taká, že ti aj tak nechcú veriť. Títo ľudia prispôsobujú fakty svojim pocitom a nie pocity faktom. Chcú byť obeťou, pretože to je jediný spôsob ako môžu uniknúť pocitu, že sú takí hrozní. Ak je niekto obeť, potom nemôže byť ten zlý. To je tiež dôvod, prečo nikdy nepriznajú, že toho druhého zneužívajú. Ak by priznali, že obeťou je ten druhý, znamenalo by to, že oni sú tí zlí. Toto neznesú. Takže automaticky všetko interpretujú ako niečo zlé proti nim, preto sú vždy obeťou a nikdy nie sú tí zlí.

Narcisti radi provokujú v druhých emócie. Veria, že to znamená, že tým druhým na nich nejakým spôsobom záleží. Je im úplne jedno, či im venuješ negatívnu alebo pozitívnu pozornosť, hlavné je, že im nejakú venuješ. Ak nemôžu byť tí najlepší, tak budú tí najhorší. Ak nemôžu docieliť, že ich budeš milovať (čo si myslia, že nedokážu bez ohľadu na to, ako veľmi im hovoríš, že ich miluješ), spôsobia, že ich budeš nenávidieť. Aspoň tak sú stále dôležití. Záleží na nich. Tebe na nich záleží. Ty na nich reaguješ. Ty kŕmiš ich ego, ktoré sa dožaduje uznania. Narcisti sú psychickí upíri, takže toto je pre nich veľmi, veľmi dôležité a akokoľvek ďaleko to musia dotiahnuť, budú to robiť.

Sú to chorí, úbohí narušení ľudia, ktorí potrebujú útočiť. Toto je snáď ten najsmutnejší a najhroznejší zo všetkých dôvodov, že narcisti druhých provokujú. Nenávidia teba, nenávidia seba, nenávidia všetko a nezvládajú to. Svet nie je fér. Majú poruchu, ktorú si nepýtali, sú úbohí, nešťastní, vystrašení a nahnevaní a nie je fér, že všetci ostatní sú šťastní, keď oni nie sú. Takže sa aktívne snažia druhým všetko ničiť. Vtedy sa cítia lepšie. Možno nie sú šťastní, ale aspoň nie sú šťastní ani tí druhí. To im dáva pocit moci a menšej zraniteľnosti. Je to pre nich ako droga. Sú doslova závislí od tvojej bolesti. Je to tá jediná vec, ktorá spôsobuje, že sa cítia lepšie.

Ako

Takže ako máš prestať reagovať na tento neustály nápor emocionálneho vydierania, provokácií, hystérie a úderov pod pás? Nuž, jednoducho s tým prestaneš. Hotovo. Je to ťažšie než to znie, ale ľahšie než si myslíš. Súčasťou dôvodu, prečo ľudia na to reagujú je to, že sú zvyknutí to robiť a to najmä vo vysoko emocionálnych či dramatických situáciách (ktoré sa vždy vyskytujú s týmto typom ľudí), tvoje telo si začne myslieť, že takto má neustále fungovať. No dobrá správa je, že telo bolo takto vytrénované a rovnako sa dá od toho „odtrénovať“. Je to o robení odlišných rozhodnutí. Preto sa musíš zamerať na toto: svoje vlastné rozhodnutia. Nemôžeš ovládať narcistov, ktorí sú tvoji blízki alebo kolegovia. Veď ani oni sami nedokážu ovládať seba! Môžeš ovládať iba seba a presne to musíš robiť. Iba prestaň reagovať. 

Deje sa to v krokoch. Najprv musíš ovládať svoje správanie. Ak je tvoja reakcia taká, že chceš začať kričať, prestaň kričať. Ak je tvoja reakcia začať plakať, prestaň plakať. Ak je tvoja reakcia vracať narcistovi jeho nadávky či urážky, prestaň s tým. Budeš v sebe cítiť tú reakciu a bude chcieť z teba vyjsť von. Tvoje telo sa bude snažiť robiť to, čo robilo vždy. Ale ty to máš pod kontrolou – na rozdiel od narcistu. Narcisti nemajú pod kontrolou tvoje reakcie. Ty ich máš. Zhlboka sa nadýchni a povedz si: „Nebudem na to reagovať. To je to, čo narcista chce a ja mu to nedám.“ Naozaj to funguje. Ignoruj jeho provokácie tým, že na ne vôbec nebudeš reagovať, ak sa to dá a ak sa to nedá, napr. ak s narcistom musíš nevyhnutne komunikovať, jednoducho asertívne vyslov svoj názor alebo odpovedz na otázku a nič viac. Neuznaj urážku či vinu. Iba to pusti. Ak nedokážeš nereagovať, odíď. Narcista sa snaží ovládať a manipulovať tvoje pocity, ale to môže fungovať iba vtedy, ak to dovolíš. Nemá žiadnu moc, ak si mu ju nedal/a. Túto moc si môžeš vziať späť a opäť získať kontrolu nad svojím životom, mysľou a emóciami. Takto musíš začať.

Potom, čo prestaneš reagovať, všimneš si, že narcista bude ešte viac zintenzívňovať týranie a provokácie a bude sa snažiť oveľa viac, aby ťa vytočil a získal tvoju reakciu. Ďalej to ignoruj. Keď to budeš robiť dostatočne dlho, všimneš si, že tvoje telo a myseľ už nebudú reagovať tak, ako predtým. Už viac nebudeš pociťovať tie reakcie. To je miesto, kam chceš dospieť. Ak v tom občas zlyháš, netrestaj sa za to. Títo ľudia sú majstrovskí manipulátori. Dôležité je reagovať stále menej a menej, až kým úplne prestaneš reagovať. A pamätaj: neznamená to, že je ti to jedno. Znamená to, že uplatňuješ kontrolu nad svojím vlastným životom, svojou mysľou a emóciami tak, ako to majú robiť zdraví ľudia. Nie je to nesprávne, je to správne a nemá to nič spoločné s tým, ako veľmi ti na narcistovi záleží. Nie je to o ňom, je to o tebe. Nemusíš sa za to ospravedlňovať a nemusíš to nikomu vysvetľovať.


https://hubpages.com/health/How-to-Stop-Reacting-Break-The-Drama-Cycle-of-Borderlines-Narcissists-Psychopaths