Čo všetko budeš musieť obetovať kvôli vzťahu s narcistom

  • Vzťah s narcistom nebude nikdy ľahký.
  • Najbežnejšia rada je odísť zo vzťahu a ísť ďalej.
  • Pre niektorých ľudí sa však toto nejaví ako jedna z možností, možno kvôli deťom alebo jednoducho preto, lebo chcú, aby to fungovalo.
  • Je možné mať vzťah s narcistom, ale je to neuveriteľne vyčerpávajúce.
  • Buď pripravená na to, že stratíš veľa zo samej seba a obetuješ veľa z toho, na čom ti záleží.
  • Aj keď urobíš všetko, o čo ťa žiada, môže to skončiť tak, že preňho nebudeš znamenať nič.

Najrozšírenejšia rada, ktorú ľudia počúvajú, keď sú vo vzťahu s niekým, kto má temnú osobnosť, je opustiť ich. „Utekaj rýchlo a ďaleko“, znie rada terapeutky Perpetua Neo, ktorá pracuje s obeťami narcistického týrania.

Pre niektorých sa to však môže zdať ako nemožné, pretože ich život s narcistom je príliš prepletený. Klienti za ňou často prichádzajú s otázkou, čo majú urobiť, aby ich vzťah fungoval. Možno sú zosobášení, majú spolu deti a odchod zo vzťahu sa im nezdá ako jedna z možností.

Určite je možné mať s narcistom vzťah, no bude to emocionálne a psychicky vyčerpávajúce. Narcisti zo svojho partnera vysajú všetok život aj ducha a budú ho používať ako emocionálny – a niekedy aj doslovný – boxovací vak.

Vo vzťahu existuje občasná náklonnosť

„Niektorí ľudia majú pocit, akoby v narcistovi videli toho dobrého človeka“, povedala Neo časopisu Insider. „Niekedy je veľmi milý … a, samozrejme, že NIEKEDY je milý, a o tom to celé je.“

Narcisti namotajú svoje obete tým, že ich „bombardujú láskou“. Iba vtedy, keď sú si istí, že im ich obeť neunikne, začnú odhaľovať masku a odkryjú svoju pravú tvár. No urážky a zneužívanie prerušujú občasnou náklonnosťou, vďaka čomu ich obeť pri nich zostáva.

No aj keď si obeť uvedomuje skutočnosť, že žije s narcistickým tyranom, rozhodne sa pri ňom zostať a pýta sa odborníkov, čo má robiť, aby ich vzťah fungoval.

„Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať“, povedala Neo. „A nakoniec im iba poviem, že keby som vedela, povedala by som im, ako to vylepšiť, aby mali zdravý vzťah. A život by bol úžasný. Lenže neviem, nedá sa to.“

Musíš veľmi veľa obetovať

V konečnom dôsledku ak chceš žiť aspoň trocha „normálne“, musíš obetovať veľmi veľa z toho, kto si a čo je pre teba dôležité. Takisto musíš prijať skutočnosť, že ti neustále bude klamať. Priprav sa na to, že ťa bude zákerne manipulovať, pretože vždy budú existovať dve verzie toho, čo sa stalo. Narcisti sú veľmi dobrí v tom, že dokážu prepísať realitu a vždy ťa donútia k tomu, že sa priznáš k veciam, ktoré si nikdy neurobila.“

Ak chceš, aby bol narcista spokojný, vždy budeš musieť akceptovať ako pravdivú jeho verziu toho, čo sa stalo. Ináč budeš znášať jeho hnev. Aj keď urobíš všetko, čo ti povie, pri každej príležitosti ti bude pod nohy hádzať polená. Nikdy nebudeš odmenená za svoje dobré správanie.

„Všetko musia riadiť, no robia to veľmi prefíkane a podrývačne“, povedala Neo. „Napr. hovoria: Neviem sa rozhodnúť, ty povedz, čo budeme jesť alebo čo budeme robiť.“  A potom, keď už všetko pripravíš, povedia, že chcú robiť veci spontánne, takže to skončí podľa toho, ako chcú oni a nie ty. Ak sa proti tomu ohradíš, budeš tá zlá.

Zostaneš celkom prázdna

Narcisti vždy hľadajú niekoho, koho môžu za všetko obviniť. A ak si s narcistom vo vzťahu, je pravdepodobné, že to budeš práve ty. Takže ak chceš, aby váš vzťah fungoval, budeš sa musieť pripraviť, že ťa bude na každom kroku znevažovať, nazývať ťa šialenou a ak sa opovážiš na to reagovať, budeš priveľmi precitlivelá. V podstate za každý jeden pocit, ktorý máš, sa budeš cítiť zle.

„Priprav sa na to, že stratíš samú seba, svoje záujmy, bude ťa ohovárať, obťažovať, pretože všetko bude tvoja vina. Tvoje záujmy sú zlé alebo hlúpe, tvoje umenie je zlé, to, čo čítaš, je zlé, hudba, ktorú počúvaš, je hrozná … Bude sa ťa snažiť ubiť a zmeniť na niekoho celkom iného.“

Môže sa to týkať aj tvojej kariéry. Aby bol šťastný, budeš sa musieť vzdať svojej práce a celý deň zostávať doma, variť a upratovať, hoci si takto samú seba nikdy nevnímala. V podstate sa celý tvoj život bude krútiť okolo neho, len aby bol spokojný. A potom to celé obráti a povie ti, že si nudná“, povedala Neo.

Ak nie je vo vysokom postavení, môže ťa takisto používať ako svoj finančný zdroj. V tom prípade budeš chodiť do práce, no budeš musieť robiť nadčasy, aby si uspokojovala jeho nákladné chute a nedbalé rozhadzovanie peňazí.

Narcisti nikomu nedôverujú

Môže ťa takisto sledovať. Nezáleží na tom, či si mu niekedy dala dôvod, aby ti neveril; nikdy ťa nebude rešpektovať, aby ti dovolil žiť svoj vlastný život bez toho, aby ťa mal stále pod dozorom.

„Narcisti radi stopujú svojich partnerov a veľa z nich tajne do ich mobilov či počítačov nainštaluje stopovací program a v podstate sú na to hrdí. Ďalším spôsobom je zosobášiť sa a vziať si jeho meno, aby si prišla o všetko, čo súvisí s tvojou identitou“, povedala Neo.

Nanešťastie narcisti často zneužívajú drogy či alkohol, čo znamená, že si musíš zvyknúť aj na to, že ťa budú príliš niekam tlačiť, že sa nebudú ovládať a ich správanie bude nevyspytateľné.

„Keďže majú zlé návyky, sú takisto nezodpovední, občas vynechajú pracovný deň či stretnutie a všetko ostatné. A musíš po nich upratovať. Takže ich budeš musieť aj ospravedlňovať, pretože už ťa varoval, že tvoríte jeden tím a ste to vy a proti vám je celý svet“, povedala Neo.

Narcisti používajú frázy ako „ty si moja spriaznená duša“ či „nikdy som nestretol nikoho ako si ty“, aby svoje obete učičíkali a aby uverili falošnému bezpečiu. V skutočnosti ťa iba izolujú od všetkých ostatných. „Sme v tom spolu a sami musíme čeliť tomuto zlému svetu“ – je to takmer metafyzický pocit a buď pripravená na to, že o tom nikomu nesmieš hovoriť. Ak niekoho požiadaš o pomoc, draho za to zaplatíš.

Nie je celkom jasné, či narcisti skutočne zámerne tak veľmi ubližujú svojim partnerom alebo jednoducho tak fungujú. Často mali zlé detstvo, čo používajú ako výhovorku pre svoje správanie a očakávajú, že to budeš chápať. Ak im všetko neodpustíš, vyrútia sa na teba.

V každom prípade je veľmi malá pravdepodobnosť, že vo vzťahu s narcistom zažiješ veľa šťastných chvíľ. Tvoje najšťastnejšie dni budú tie, keď bude narcista ponorený do svojho cyklu depresie alebo keď sa bude preberať zo stavu nadrogovania.

„Dni, keď im nie je dobre a zostanú v posteli, sú tie, za ktoré budeš vďačná, pretože budeš vedieť, že v ten deň si v bezpečí. Tak nízko klesnú tvoje očakávania od života a ak chceš zostať s narcistom, presne takýto život môžeš očakávať“, povedala Neo.

https://www.insider.com/how-to-make-a-relationship-with-a-narcissist-work-2018-8