Dve slová, ktoré potrebuje počuť každá obeť týrania

Je to veľmi zvláštne investovať toľko energie do presviedčania samej seba o tom, že váš vzťah je normálny len preto, aby tebou jedného dňa otriasla realita, že na ňom v skutočnosti nie je nič normálne a musíš sa nútiť do priznania, že váš vzťah je nezdravý, deštruktívny a, áno, tyranizujúci.

Viem, že si začala s úprimným záväzkom voči tomuto mužovi, ktorý vraví, že ťa miluje a občas prídu tie zriedkavé momenty, kedy sa ti zdá, že opäť vidíš človeka, ktorý si dokázal získať tvoju lásku a dôveru. No teraz je takmer vždy chladný a vzdialený, horlivo ťa kritizuje, nie je ochotný robiť kompromisy, nevidí, necíti a je zdanlivo nedosiahnuteľný. Jeho slová sú plné sarkazmu a otvoreného nepriateľstva a jeho ľadový pohľad dokáže v tebe vypáliť dieru. Neustále balansuje na kraji zúrivosti a ty sa v jeho prítomnosti vo svojom vnútri krčíš, precvičuješ si zručnosti na prežitie vyžadujúce si vyhýbanie sa mu, mlčanie a bojazlivú podriadenosť. Mávne rukou nad každou prosbou o citlivé jednanie a svoje postoje a činy vydáva za niečo, čo je pre mužov celkom normálne. Rozhodneš sa tomu veriť, pretože uvažovať o inej možnosti, že jeho krutosť je zámerná a nie nevedomá, je príliš bolestivé. Nie je predsa možné, aby vedel, že ti ubližuje a bolo mu to celkom jedno.

Hoci sa snažíš udržať si zdanie normálnosti, žiješ v napätí a chorobnom nastavení a deň za dňom narastá napätie. Navrhni niečo, urob chybu, popros o láskavosť alebo povedz niečo nesprávne a ocitneš sa ako v prese trhaná na kusy krutými slovami. Vlna jeho neskrotného hnevu ťa môže premeniť na trasúcu sa kopu sĺz. Ak ti ponúkne nejaké ospravedlnenie, je obalené obviňovaním.

V šoku a zmätku si kladieš otázku, čo sa stalo s mužom, ktorého si milovala a čo si mohla urobiť, že si si zaslúžila takéto strašné a kruté zaobchádzanie. Pravda je taká, že ťa vytrénoval veriť, že vždy je to tvoja vina, že všetko by bolo fajn, keby si bola lepšia osoba, lepšia žena, lepšia manželka.

Uplynuli už celé mesiace a roky a ty po celý ten čas chrániš jeho tajomstvá a dobre si sa naučila hrať rolu manželky v presvedčení, že jedného dňa sa prebudíš do normálneho manželstva a života, kde bude bezpečie a pokoj. Namiesto toho si sa dostala do stavu, v ktorom si uvedomuješ, že jeho očakávania nikdy nenaplníš a že prúd hnevu, ktorý z neho vyžaruje, sa nikdy nepodarí utíšiť a nikdy sa mu nevyhneš. Nádej, ktorej si sa tak oddane držala, vyprchala a nezostalo z nej nič.

A tak sa každé ráno prebúdzaš zlomená, prázdna, stratená a plná pochybností o svojom duševnom zdraví a rozmýšľaš, ako dlho ešte dokážeš takto žiť. Potom sa rozhodneš, že niečo skúsiš urobiť a rozdelíš sa s týmto bremenom s niekým, o kom si myslíš, že mu môžeš dôverovať.

Čoskoro však zistíš, že otvoriť sa je veľmi riskantné. Tak dobre si ukrývala svoje rany a navodzovala zdanie šťastného domova, že keď odhalíš svoje zničené srdce a po tvári ti stekajú slzy, osoba, ktorej si sa zdôverila, silne pochybuje o tvojom hrôzostrašnom príbehu. Možno ti ponúkne nejakú radu, usmernenie alebo ti naznačí, že to preháňaš či dokonca klameš. Áno, sú takí, ktorí ti do tvojich dlho zanedbávaných emocionálnych rán nasypú soľ odsudzujúcej nedôvery.

Keď budeš hľadať pomoc, podporu a potvrdenie, nebuď prekvapená, keď budeš musieť odísť od ľudí, o ktorých si si myslela, že ťa budú počúvať. Možno sa ich budeš musieť vzdať a vyhýbať sa tým, ktorí ti z akéhokoľvek dôvodu nepomôžu. Veľmi to bolí, že ti nerozumejú a ich nedôvera v tebe môže vyvolať pochybnosti. No aj napriek tomu musíš pokračovať ďalej a hovoriť pravdu. Musíš sa opovážiť veriť, že niekto tvoju bolesť uzná a povie ti dve slová, ktoré tak zúfalo potrebuješ počuť: Verím ti. Tie dve silné slová ťa uistia v tom, že to nie je tvoja vina, že nie si šialená a že v tom nie si sama. Tieto slová ti dajú povolenie uznať, že ten, čo vždy hovorí, že ťa má rád, je klamár; že ten, čo by ťa mal chrániť, je v skutočnosti predátor.

Ak si zažila niečo podobné ako ja, vedz, že celkom dobre viem, čím si si prešla, viem o tvojich zraneniach a o hĺbke žiaľu, ktorý v sebe nosíš.

Verím ti.

Modlím sa, aby si prijala tieto moje slová a znovu sa naučila dôverovať svojim inštinktom, vnútornému hlasu, ktorý ťa tak dlho varoval. Máš všetky dôvody hovoriť pravdu a máš každé oprávnenie ísť za novým životom slobody a uzdravenia – takým, po akom tak dlho túžiš a aký si zasluhuješ.

„Príjemné slová sú medový plást, sladkosť pre dušu a vzpruženie pre kosti“ – Príslovia 16:24

Cindy Burell

Three Words Every Abuse Victim Needs to Hear