Indikátory

Indikátory

 • Máš nepatrné záblesky vnímania, že niečo nie je v poriadku, ale tak rýchlo sa stratia, že spochybňuješ seba. Môžu to byť nenápadné pohŕdavé pohľady, záblesk zúrivosti na jeho tvári alebo slová, ktoré v tebe vyvolávajú dojem, že to môže byť ponižovanie.
 • Prežívaš nádherné obdobia blízkosti, ktoré ťa zanechávajú prázdnou. Keď ťa drží, cítiš sa hrozne a rozmýšľaš, čo s tebou nie je v poriadku.
 • Dôležité udalosti ako narodeniny a rodinné stretnutia sú sabotované jeho náladami či nenápadnými poznámkami, ktoré spôsobujú, že sa cítiš zle.
 • Prežívaš zákernú postupnú eróziu svojej sebahodnoty a schopností, ako aj stratu sebadôvery. Nevieš si predstaviť, ako by si bez neho prežila. Máš pocit, že nie si dosť dobrá a zároveň, že si príliš dobrá.
 • Možno sa cítiš manipulovaná. Možno cítiš, že nad tebou vládne. Možno si zastrašovaná. Možno sa cítiš odmietnutá. Ale keď sa k tebe správa milo, definitívne sa cítiš ako šialená.
 • Keďže vyzerá ako pokorný a citlivý, nemôžeš prísť na to, prečo nemáš pocit, že sa k tebe správa láskavo a citlivo.
 • Nenápadne ti naznačuje, že si nepamätáš veci tak jasne, ako on.
 • Zdá sa ti povýšenecký a sebecký, lenže nevieš prečo, pretože hovorí všetky správne slová.
 • Hovorí, že ťa miluje a že mu na tebe záleží, ale zdá sa ti, že nejako negatívne ovplyvňuje tvoj vnútorný život, emócie a reakcie. Predpokladáš, že niečo s tebou nemôže byť v poriadku, čo spôsobuje, že sa cítiš nevyrovnaná, zmätená, úzkostlivá a deprimovaná.
 • Tvoje priateľky rozprávajú o tom, ako je pre ne ich manžel oporou pri prekonávaní zranení a neistôt a ty rozmýšľaš, prečo sa tvoje zranenia a neistoty počas vašich spoločných rokov stále viac nabaľujú. Tvoj manžel hovorí, že ti chce pomôcť prekonať ich, tak si presvedčená, že sú iba výsledkom nejakého tvojho nedostatku.
 • Keď si doma, pociťuješ tiaž a skľúčenosť. Chodíš po špičkách a nevieš prečo, tak je jasné, že tým problémom si ty.
 • Keď sa snažíš vysvetliť nejaký incident, ktorý ťa trápi alebo definovať problém, máš pocit, že musíš vyznievať ako núdzna, malicherná či dokonca paranoidná. Toto v tebe opäť posilňuje presvedčenie, že problémom si ty. 
 • Máš pocit, že nie si dosť zodpovedná, že ti na veciach nezáleží tak veľmi ako jemu alebo že nejakým spôsobom nežiješ podľa nevyslovených noriem.
 • On sa za niečo ospravedlní a potom dokonalo vysvetľuje, prečo to musel urobiť. Pociťuješ voči nemu hlboký súcit, pretože vieš, že je veľmi zranený a práve preto ti „nechtiac“ ublížil. Veríš, že sa to čoskoro zlepší, no zmeny, ktoré sľubuje, sa nikdy neuskutočnia.
 • Je láskavý a starostlivý a ťahá ťa to k tomu, aby si mu dôverovala. Úprimne sa s ním rozprávaš, hovoríš mu o svojich neistotách, ale tieto rozhovory spôsobujú, že sa cítiš ešte prázdnejšia ako kedykoľvek predtým a po čase tie neistoty, s ktorými si sa mu zdôverila, použije proti tebe spôsobmi, ktoré ani nedokážeš definovať.
 • Ak niečo spochybníš, svoju obhajobu prednesie s vierohodným popretím: „Tak som to vôbec nemyslel“ alebo „Pochopila si to nesprávne“. Potom to obráti proti tebe: „Nezvaľuj to na mňa.“
 • Celé roky žiješ na ako na kolotoči – dôveruješ mu a potom mu nedôveruješ – ale nevieš prečo.
 • Rozhovory s ním sa stále točia dookola a ty v nich zabúdaš, na čo si vlastne myslela, ale on nikdy nezabúda. Nenápadne dominuje všetkým rozhovorom s kľudnou racionalitou, zriedkakedy zvyšuje hlas, no pohľad na jeho tvári a tón jeho hlasu v tebe vyvoláva pocity bezmocnosti. Cítiš sa bezvýznamne a často strácaš kontrolu. On vyjadruje láskyplné znepokojenie kvôli tvojej nestabilite.

Príklady:

Vraví, že chce pracovať na vašom manželstve, takže dúfaš, že veci sa zlepšia. Na každý problém, ktorý vyslovíš, má dokonalý dôvod, prečo robí to, čo robí. Potom neskutočne úprimne vysvetľuje, že má pocit, že ho kontroluješ, že ti nezáleží na jeho pocitoch, že potom má problém dôverovať ti a že určite chce prevziať zodpovednosť za svoj podiel na problémoch. Pokojne a racionálne vysvetľuje, prečo je problémom to, že to nesprávne vnímaš. Ku koncu rozhovoru je celá pozornosť sústredená na teba a na to, ako sú všetky problémy, o ktorých hovoríš, tvoja vina.

Hoci ťa nikdy neumlčí očividnými slovnými vyjadreniami, aj tak sa cítiš obviňovaná a zmätená, no myslíš si, že musíš byť príliš citlivá a domýšľaš si to. Hneváš sa na seba kvôli tomu, že sa cítiš zastrašovaná a že sa brániš kvôli niečomu, čo vôbec nie je podstatné. Dokonca uvažuješ nad tým, či práve ty nie si tá toxická osoba vo vašom vzťahu. Sľubuješ, že na sebe budeš viac pracovať. Prečo nedokážeš veriť tomuto milujúcemu, láskavému manželovi, ktorý to s tebou myslí najlepšie? Na verejnosti je veselý a správa sa k tebe nápomocne a láskavo. No doma prežívaš dynamiku Jekyll – Hyde. Uvarí ti večeru, povie ti, aby si si sadla a oddýchla, odloží nákup. No keď o nejaký čas ochorieš, vidíš, ako v sebe premáha zúrivosť. Napíše ti nádhernú pohľadnicu o tom, aká si úžasná matka a manželka. O niečo neskôr nepatrne naznačuje, že ničíš život svojim deťom a predpokladáš, že si asi musela zle pochopiť to, čo povedal. Chceš sa venovať svojmu snu alebo koníčku a zdá sa, že ťa podporuje. No nikdy ti nedá pozitívnu spätnú väzbu a nenápadne podkopáva to, čo si vytvorila. Keď vysadíš nádhernú záhradu, „nechtiac“ po nej prejde a zničí rastliny, pretože musel opraviť plot. A potom sa pred známymi v tvojej prítomnosti chváli, aká si talentovaná záhradníčka a aký je šťastný, že práve ty si jeho manželka.

Helena Knowlton

Confusion to Clarity (confusiontoclaritynow.com)