Keď narcista rozbehne špinavú kampaň

Čo je špinavá kampaň?

Keď si mal vo svojom živote niekoho blízkeho s narcistickou poruchou osobnosti, potom pravdepodobne veľmi dobre poznáš špinavé kampane – deje sa to vtedy, keď narcista o tebe vytvára falošnú realitu prostredníctvom lží a podvodov. Čítal som citát od Grega Zaffuta v článku: „Od šarmu k škode a k všetkému medzi tým s narcistom“, kde je to veľmi dobre zhrnuté:

„Narcisti sa boja toho, že vyjde najavo pravda o tom, kto sú a to najmä vtedy, keď sa cítia ohrození. Začnú špiniť niečí charakter, dôveryhodnosť a reputáciu na základe klamstiev, poloprávd a zhubného ohovárania. Narcisti využívajú emócie a rozcitlivenosť poslucháča cez príbeh, ktorý je dostatočne pravdepodobný, aby si poslucháč nemohol overiť presné tvrdenia, resp. obvinenia, no tieto sú dostatočne silné a škodlivé, aby spôsobili hrozné škody, ktoré poslucháč nemôže ignorovať a ktoré sa týkajú terča narcistického útoku. Narcisti úplne deformujú situácie prekrútenými závermi, ktoré vždy spôsobujú, že sú vnímaní ako obete. Robia to, aby ospravedlnili jed, ktorý šíria, aby zničili dotyčného, ktorým pohŕdajú v akejkoľvek situácii alebo keď sa cítia ohrození, že vyjde najavo skutočná pravda o tom, kto sú alebo čo urobili, čím v podstate nezaslúžene zneužívali dobrého človeka.

Špinavá kampaň a podrazy sú v skutočnosti silnou obranou k tomu, aby umlčali svoj terč/obeť, vštepili jej strach, poškodili ju a používajú ich v prvom rade k tomu, aby ochránili svoju narcistickú fasádu falošnej dobroty.“

Dôvody pre špinavú kampaň

Niekoľko bežných dôvodov pre špinavú kampaň:

1. Spôsobila si, že vyzerajú zle, tak urobia všetko, čo si to bude vyžadovať, aby si nanovo vybudovali svoju reputáciu a aby si vyzerala zle ty namiesto nich.

2. Narcista podvedome vie, že si ho začala odhaľovať a tak začne špiniť tvoje meno a povesť, aby ti nikto neveril, keď naozaj zistíš, kto v skutočnosti narcista je.

3. Stráca nad tebou kontrolu a snaží sa získať ju späť.

Čo to zahŕňa?

Lži. Budú si o tebe vymýšľať veci alebo si vymyslia, čo si urobila či povedala. Často sa to deje spôsobom, ktorý komunikuje „znepokojenie/záujem“ o teba, hoci v skutočnosti je to iba nástroj na klebetenie a šírenie klamstiev o tebe. Môže sa to prejaviť niekoľkými spôsobmi. Môžu tvrdiť, že tieto informácie získali z dobrého „zdroja“, no nikdy neuvedú konkrétnosti. Inokedy vyhlasujú, že im to ukázal Boh. Alebo jednoducho klamú do očí a niečo si vymyslia.

Inokedy môžu používať polopravdy, t. j. povedia ti príbeh o tom, ako sú rozrušení, lebo si niečo do nich hodila, pričom celkom vynechajú fakty o tom, že predtým na teba slovne útočili a vyhrážali sa ti. Nezastavia sa pred ničím. Budú sa snažiť zničiť tvoje vzťahy a dobrú povesť v tvojej rodine, medzi priateľmi, kolegami a dokonca ľuďmi, ktorí ťa nepoznajú.

Najsmutnejšie na tom je, že väčšina ľudí nemá tušenia, že ide o špinavú kampaň. Narcista je taký manipulátor a tak opatrne šíri tieto informácie, že druhí si ani len neuvedomujú, čo sa deje. Je celkom pravdpodobné, že narcista dokáže proti tebe obrátiť aj ľudí, ktorí ťa dobre poznajú a ktorí ťa poznajú aj celkom dlhú dobu.

Čo s tým?

Môžeš sa rozhodnúť – buď zostaneš v pasci toxického vzťahu alebo sa z neho vzdiališ s tým, že tvoje meno bude pošpinené.

Krutá pravda je, že sloboda od narcistu bude vždy veľmi drahá. Snažiť sa brániť je nanešťastie iba mrhanie časom. Je pravdepodobné, že aj tak ti nikto neuverí. Narcista dopredu predvída, čo o ňom budeš hovoriť, takže sa na to pripraví tým, že zaseje veľmi dôveryhodne znejúce interpretácie pravdy v mysliach ľudí dávno predtým, než sa začneš brániť. A, úprimne, v neustálej snahe brániť sa nenájdeš pokoj. Neboli sme stvorení, aby sme žili život tak, aby sme bránili svoje meno. Boh nás stvoril, aby sme žili život milovaní Ním, nie v snahe dokázať iným, že máme pravdu. Necháp ma zle – čeliť špinavej kampani je VEĽMI ŤAŽKÉ. No vzdať sa boja za slobodu znamená vzdať sa svojich myšlienok, pocitov, názorov a vlastnej osobnosti. Vzdávaš sa tým všetkého, čím si. Môžeš žiť bez duše a v spojení s narcistom – alebo sa môžeš „vzdať svojich práv“ na svoje dobré meno a dôverovať Bohu, že vidí zlo a len tak nečinne sa na to nepozerá.

„Jeho ústa sú hladšie ako maslo, no srdce jeho samý boj; jeho slová sú jemnejšie než olej, ale sú to vytasené meče.“ Žalm 55:22

„Kto inému jamu kope, sám do nej padne, kto kotúľa balvan, toho privalí.“ Pr 26:27

https://www.boernechristiancounselor.com/blog-christian-counseling/when-a-narcissist-runs-a-smear-campaign?fbclid=IwAR1mRToKdjv4qchlsm5Q809bjs5x_5MIfLDTycwpky6DtKnCuJeZx1XjABg