Keď podporujete týraného partnera, podporujete aj týrané deti

(úryvky z článku)

„Počas manželstva obžalovaný emocionálne a fyzicky týral pani XY a jej maloleté deti. … 12. marca 2009 sa obžalovaný nahneval na najstaršie dieťa. Schmatol ho z poschodovej postele, držal hore nohami a triasol ním. Dieťa plakalo a triaslo sa od strachu. V tú noc išla susedka s pani XY do cestovnej agentúry a pomohla jej kúpiť lístky pre ňu a pre jej deti. Nasledujúci deň od neho odišli a vrátili sa do jej rodného mesta.“

Keď som si robila poriadok v papieroch, našla som dokument spred mnohých rokov, ktorý opisoval môj útek z manželstva, kde bolo týranie, a tiež tam boli uvedené dôvody, prečo by mali byť deti zverené do mojej starostlivosti. Keď som to čítala, myslela som na všetkých ľudí (vrátane mojej vlastnej rodiny, môjho cirkevného zboru, jeho rodiny a mnohých priateľov), ktorí mi vraveli, že to, že od neho odchádzam a že sa s ním rozvádzam, je zlé.Rozmýšľam, aké bolo pre nich ľahké oddeliť týranie manželky od týrania detí. Rozmýšľam, či si uvedomovali, že by som pravdepodobne pri ňom zostala a nechala sa ďalej týrať, keby som nemala nádherné deti, ktoré potrebovali ochranu. Rozmýšľam, či si to uvedomovali, keď sa obracali proti mne a proti mojim deťom. Myslíte si, že to vidia? Pretože keď neverili, že nás skutočne týral, tak neveria ani mojim deťom. A moje deti si to pamätajú. Všetci sa máme zastávať detí, však? Keď manžel týra svoju ženu, prosím, berte na vedomie, že týra aj deti. Ak ešte nie sú týrané, tak je to len otázka času. A učia sa, že týranie je normálne, čo je iba prekrútená forma týrania. Myslela som, že svoje deti dokážem ochrániť, no keď boli staršie, ešte sa to zhoršovalo… Všetci tí, čo ste mi neverili, neveríte ani mojim deťom. A im ani nezáleží na ľuďoch, ktorí neveria, že naozaj trpeli. A vôbec ich za to neobviňujem.

S mojím synom som sa musela veľa rozprávať o zdravej sexualite, pretože jeho biologický otec mu začal ukazovať pornografiu, už keď mal štyri roky a tieto obrazy nemôže dostať zo svojej hlavy. Láme mi to srdce. Môj bývalý manžel si začal líhať do postele s mojím malým dievčatkom a „zaspávať s ňou“, aby ju „upokojil“ … Môj najmladší syn sa za mňa skrýval, keď jeho otec prišiel domov a kričal naňho (mal tri roky) a nazýval ho, že je mamičkin maznáčik. Čo by ste robili v tejto situácii? Dokázali by ste sa pozerať na tie malé deti uvedomujúc si, že ich vnútro umiera, že strácajú svoj úsmev a svetlo v očiach a neurobili by ste nič?

To, čo môj bývalý manžel urobil s mojím telom a mysľou, bolo hrozne zlé a skazené. Ešte stále trpím následkami. A už len kvôli tomu som mala odísť. No keď som videla, čo sa robilo s mojimi deťmi, nemohla som zostať.

Keď sa rozhodnete nepodporovať, neveriť alebo nechrániť ženy, ktoré sa snažia presvedčiť svet o tom, že ich ich manželia týrajú, rozhodujete sa nepodporovať, neveriť a neochraňovať ani ich deti… A je to úbohé aj v očiach Krista, ktorý mal čo povedať tým, čo ubližovali jeho najmenším (Lk 17:2). Keď sa rozhodujete súdiť matku za to, že sa chce rozviesť kvôli týraniu, rozhodujete sa súdiť jej deti, ktoré sú takisto týrané.

Keď matka dospeje k mučivému rozhodnutiu zobrať deti a odísť, je pravdepodobné, že ju poháňa úžasná, Bohom daná schopnosť chrániť svoje deti. A keď na ňu druhí ukazujú prstom a súdia ju … nuž, je to medzi nimi a Bohom. A to je časť toho, prečo sú matky, ktoré opúšťajú svoje manželstvo, v ktorom sú aj so svojimi deťmi týrané, tie najstatočnejšie matky, aké poznám (okrem tisícok ďalších dôvodov). Vedia, že budú veľmi strádať. No urobia čokoľvek, aby ochránili svoje deti. Nehovorím tým, že žena, ktorá odíde bez detí alebo ktorá nemá deti a odíde, je menej statočná. Stále je tam strach. No to, čo hovorím, je toto … a budem to hovoriť znova a znova: Keď nepodporujete ženu, ktorá odchádza preto, lebo je týraná, podporujete týranie jej detí. Bodka.

No na druhej strane – nie je to dobrá správa? Máte úžasnú príležitosť pomôcť matkám a ich deťom oslobodiť sa a opäť nájsť radosť a život. Prečo to cirkev nerobí? Mám podozrenie, že je to kvôli chorobe farizejstva. Vyzeráme aspoň o niečo svätejší, keď sa môžeme zhora pozerať na tých s „rozbitým manželstvom“, akoby predtým, než z neho odišli, bolo neporušené …

http://giveherwings.com/when-you-support-the-abused-spouse-you-support-the-abused-children/?fbclid=IwAR3-v2dQiSx5MrKUyOscnTpDtW5x0fnseTrCtpy-8ZB2g2ctyvJeDieopUQ