Strach zapríčinený týraním je emócia, ktorá sa ťa môže držať počas týrania a aj po ukončení vzťahu. Jedna z najťažších vecí, ktorú treba vnímať počas tohto vzťahu a po ňom je duševné a emocionálne poškodenie, ktoré týranie spôsobilo. Pamätáme si, kým sme boli pred týraním a po ňom môžeme mať pocit, že z nás zostala len škrupina tohto človeka. Je to desivé a srdcervúce. Môžeš sa cítiť bezbranná, bezmocná a bez nádeje. Napokon teraz bojuješ so svojou mysľou aj s týraním.
Svojho partnera nikdy nezmeníš. Už si jeho terčom týrania a keď je to tak, je ťažké, ak nie nemožné zmeniť to tak, aby si bola v jeho očiach opäť „sebou“. No môžeš zmeniť seba. Môžeš zmeniť svoje myšlienky, pocity a spôsob ako tvoj mozog funguje. Pamätaj však, že hoci „zmena“ je niečo, čo sa ti môže stať, ak sa chceš z týrania uzdraviť, zmena musí byť niečo, na čom budeš PRACOVAŤ.
Či si ešte v tomto vzťahu alebo si už mimo neho, predstava niečo „robiť“ sa ti môže zdať premáhajúca. Zažila si traumu. Tvoje emócie sú zničené. Tvoj mozog ťa bolí. Vládu nad tvojimi myšlienkami a pocitmi prevzal strach. Máš pocit, že už si použila všetky svoje sily a už viac nedokážeš. Druhí pre teba môžu veľa urobiť, no nikto od teba nemôže zobrať tvoju bolesť a strach; to môžeš len ty. Tvoja podporná sieť môže pri tebe stáť, podporovať ťa, pomáhať ti rásť. No nemôže za teba urobiť ťažkú prácu, aby si sa zmenila na človeka, akým chceš byť.
Ako prekonať dopady týrania
Presvedč svoje srdce
Keď si uvedomíš, že si týraná, prvá výzva, ktorej čelíš, je presvedčiť seba o tom, že tvoj tyran sa nezmení. Vieš to z kníh, ktoré si čítala, no je rozdiel medzi tým vedieť niečo vo svojej hlave a vedieť to vo svojom srdci. Tvoj mozog nemôže presvedčiť tvoje srdce o ničom – tvoje srdce musí spolupracovať s tvojím mozgom, aby to fungovalo. Tu je niekoľko spôsobov, akými som na tejto ceste povzbudzovala svoje srdce:
Prekladala som si prázdne reči môjho tyrana – Počula som ho, ako mi hovorí: „Ty robíš z mojich synov slabochov!“, no počúvala som svoj mozog, ktorý hovoril: „Chce ma manipulovať a použiť k tomu naše deti. Chce, aby som uverila, že moja výchova im ubližuje. Viem, že je to klamstvo. Chce, aby som s nimi prestala chodiť na terapiu, aby získal kontrolu nad ich myslením.“
Sledovala som, čo robí namiesto toho, aby som do srdca vpúšťala to, čo hovorí – Sľuby, že sa zmení, sľuby, že budúci rok nezabudne na moje narodeniny, sľuby, že bude s deťmi tráviť viac času. Nič z toho nedodržal. Boli to len slová. Písala som si, čo sľuboval a nechala som si tam miesto na dátum, aby som napísala, kedy daný sľub nedodržal. Jediný, ktorý dodržal? … „Nezmením sa.“
Bojuj so strachom: Hraj hru „čo ak“ až do konca
Budeš sa báť. Budeš sa báť budúcnosti, partnera a toho, že nedokážeš urobiť to, čo ti hovorí tvoje srdce. Musíš týmto strachom čeliť a čo najviac ich vymazať pomocou svojich plánov; takisto musíš vykročiť dopredu vo viere, že robíš správnu vec.
Ako protilátku k strachu môžeš používať vetu „musíš si veriť“. Sú to podobné emócie – v tomto bode s istotou nevieš, či je niektorá z nich oprávnená, takže dáva zmysel postaviť ich proti sebe. Môžeš si veriť, že ak sa stane niečo neočakávané, urobíš to najlepšie, čo sa bude dať a rovnako môžeš mať z toho neočakávaného strach.
Napíš si bezpečnostný plán a ponor sa do hry „čo ak“ – Strach žije z otázky: „čo ak …?“ Ukáž strachu, že máš všetko, aby si ho prekonala. Tu je príklad rozhovoru, ktorý som viedla sama so sebou:
Čo ak ma bude prenasledovať? … Budem si písať, kedy a kde som ho videla, počula alebo sa s ním stretla. Budem si zhromažďovať dôkazy pre súdny zákaz priblíženia.
Čo ak tento zákaz spôsobí, že bude ešte viac nebezpečný? … To budeš predpokladať až potom, keď dostane tento zákaz. Kým si budeš zhromažďovať dôkazy, všimneš si, kde si najviac zraniteľná a urobíš si plány ako znížiť svoju zraniteľnosť.
Čo ak sa bude ukrývať v mojom aute? … Svoje auto si vždy skontroluješ (pod autom aj vnútri!) skôr, ako do neho nastúpiš.
Čo ak ho tam neuvidím a podreže mi hrdlo? … Akoby si ho nemohla vidieť? Máš v garáži zhasnuté svetlá? Nechaj ich zapnuté. Skrýva sa pod dekou? Nenechávaj v aute nijaké deky. Jediný spôsob, ako by ti mohol podrezať hrdlo by bolo, keby si si veci neskontrolovala. (Hra „čo ak“ sa tu skončí a skôr ako nastúpiš do auta, skontroluješ si svoj bezpečnostný zoznam.)
Nezískať zákaz priblížiť sa kvôli tomu, že si myslíš, že ti partner podreže hrdlo … je naopak. Strach spôsobuje, že robíš vecí naopak. Čeliť strachu s chladnou hlavou spôsobuje, že budeš viac v bezpečí a budeš mať veci viac pod kontrolou, ak sa stane niečo zlé.
Keď presvedčíš svoje srdce a postavíš sa svojím strachom, budeš mať pred sebou ešte dlhú cestu, kým sa zbavíš účinkov týrania na tvoju myseľ a srdce. Tieto kroky ti pomôžu odpútať sa od svojho tyrana bez ohľadu na to, či s ním ešte bývaš alebo nie. Odpútanie alebo objektívny pohľad na váš vzťah ti pomôže znovu získať nad sebou kontrolu.
Počúvaj slová tvojho tyrana svojím mozgom, maj na pamäti jeho nedodržané sľuby a postav sa strachu s poriadnym plánom. To zvládneš. Je ešte veľa trikov, ktoré môžeš použiť, aby si utíšila svoju bolesť – Ako si prekonala to, že si si neverila a ako si premohla strach?
https://www.healthyplace.com/blogs/verbalabuseinrelationships/2013/03/overcome-the-effects-of-abuse