Technika vymývania mozgu – nauč sa, ako sa to robí, aby si to mohla zvrátiť

Táto technika nie je niečo, čo sa tyran naučil schválne (hoci to určite mohol aj študovať). Vymývať mozog je prirodzené pre tých, čo

 • boli v detstve zanedbávaní
 • žili v tyranských rodinách alebo
 • majú poruchu osobnosti ako je antisociálna porucha osobnosti či narcizmus.

Ak sa niečo pokazilo a tvojmu tyranovi chýba empatia, pravdepodobne sa túto techniku naučil ako nutnosť a nie preto, lebo chcel. Najpravdepodobnejšie je, že sa naučil vymývať mozog

 • pozorovaním kontrolujúcich techník v detstve
 • objavením, ako dosiahne to, čo chce od rodičov či učiteľov alebo
 • zapojením iných kontrolných mechanizmov do svojho podvedomého repertoáru vo veľmi ranom veku.

Ako hovorí anekdota, môj tyran chodil do vojenskej školy, kde sa naučil, ako počas verbálneho vyjednávania kontrolovať a manipulovať nepriateľa. Jedného dňa prišiel domov, podal mi učebnicu a povedal: „Toto je ten najľahší hlúpy kurz, do akého som kedy chodil. Všetky tieto veci sa človek naučí sám!“ No nie každý sa učí, ako slovne a emocionálne druhých ovládať. Môj tyran sa to však naučil. A naučil sa to v takom mladom veku, že predpokladal, že to vie každý.

TÚTO TECHNIKU VYMÝVANIA MOZGOV SA MÔŽE NAUČIŤ KAŽDÝ

Akonáhle si tyran získa tvoju pozornosť a empatiu (hneď na začiatku vzťahu, ináč s tebou nebude chcieť mať nič spoločné), technika vymývania mozgu môže preňho zázračne fungovať. Takže takto ju použil, aby ťa dostal pod svoju kontrolu. Pravdepodobne sama rozpoznáš tieto kroky. Keď sa to naučíš, pomôže ti to zvrátiť škodu, ktorú ti spôsobil.

1. Izolácia

Tyrani izolujú obete od rodiny a priateľov. Ak ťa tyran nemôže izolovať, potom je nepravdepodobné, že váš vzťah vydrží dlho kvôli podpore tvojich priateľov a rodiny a tiež kvôli tomu, že budú poukazovať na veci, ktoré sa im na tvojej novej láske nepáčia. Tvoja podporná sieť je  tvoja kontrola reality voči tomu, čo chce tvoj tyran docieliť, aby si tomu verila. Takže ak máš funkčnú podpornú sieť, je nepravdepodobné, že podľahneš tejto jeho kontrolnej technike (nie je to nemožné, len menej pravdepodobné).

 

Kulty a iné skupiny, ktoré používajú túto techniku na ovládanie druhých, majú množstvo členov, ktorých už táto skupina očarila. Tendencia človeka nerobiť zbytočné problémy pomáha vodcom kultov privádzať obete do svojho stáda. Tvoj tyran je iba jeden, takže musí pracovať usilovnejšie ako vodca kultu, aby ťa izoloval. Medzi tebou a tvojou podpornou sieťou vytvára bariéry pomocou nasledovného:

 • na tvojich priateľov nachádza nejaké chyby a naznačuje ti, že ty nechceš byť ako oni
 • predstavuje ťa svojmu okruhu priateľov (často iným tyranom) a trvá na tom, že jeho priatelia sú lepší ako tvoji alebo sa zúčastňuje na spoločenských akciách len vtedy, ak ich usporiadavajú jeho priatelia
 • správa sa, akoby na teba žiarlil a naznačuje, že si sexuálne priťahovaná k priateľom alebo neznámym ľuďom
 • ohovára ťa, aby u tvojich priateľov vyvolal pochybnosti o tom, ako ťa vnímajú oni
 • správa sa ako úžasný človek, preto tvoji nič netušiaci priatelia nemôžu veriť tomu, že tyran je také zlé a špinavé stvorenie
 • hovorí ti, že si jeho spriaznená duša, čím vytvára fiktívny svet, v ktorom existujete len vy dvaja
 • presvedčí ťa, aby si sa presťahovala tam, kde býva on alebo kde chce bývať, teda ďaleko od tých, čo ťa majú radi.

V tvojom novom vzťahu si neustále dávaj pozor na tvoje spojenie s priateľmi a rodinou. Ak zistíš, že sa vzďaľuješ od svojho podporného systému, okamžite sa s ním spoj a ihneď zastav túto techniku vymývania mozgu predtým, než budeš taká zmanipulovaná, že uveríš tomu, že jednoducho nemôžeš odísť.

2. Monopolizácia vnímania

Týmto výrazom Biderman hovorí štyri veci:

 • Tyran udržiava tvoju pozornosť zameranú na neho (môže sa tváriť, že ťa tak veľmi miluje, že bez teba nevydrží, vytvára vo vašom vzťahu drámu, správa sa ako žiarlivec, zveličuje veci, vie sa rozplakať alebo sa nahnevá a očakáva, že vieš prečo atď.).
 • Tyran hovorí veci, ktoré spôsobujú, že sa zameriavaš na svoje vnútro – snažíš sa riešiť svoje vlastné problémy (bez ohľadu na to, či skutočne existujú).
 • Tyran sa z tvojho sveta snaží odstrániť všetko, čo nemôže kontrolovať (nechce, aby si sledovala určité televízne programy, ohovára skupinu, do ktorej patríš, hovorí ti, kde máš nakupovať alebo chce nakupovať s tebou…)
 • Tyran ti takmer znemožňuje robiť veci, ktoré nechce, aby si robila (keď si s priateľmi, neustále ti píše správy alebo telefonuje, znenazdajky sa objaví, vytvára u teba nepríjemné pocity… čokoľvek, len aby ťa donútil spolupracovať, pričom to vyzerá tak, že to sama chceš).

3. Vyvolaná slabosť a vyčerpanosť

Tyran sa snaží oslabiť tvoju schopnosť odolávať jeho kontrole nasledovným:

 • Oznamuje, že určité emócie sú neakceptovateľné alebo sa ti vysmieva, keď prejavuješ určité emócie (nemáš „právo“ hnevať sa alebo sa báť, plakať, nachádzať humor v čomkoľvek inom než je sarkazmus, pretože sarkazmus umožňuje akceptovanie tyranizujúcich žartov).
 • Nachádza spôsoby, akými v tebe vyvolať pocity viny za to, že s ním nesúhlasíš alebo nezastávaš jeho názory.
 • Vyhlasuje, že tvoj charakter je nedobrý a trvá na tom, aby si ho napravila.
 • Zamestnáva ťa tým, aby si spĺňala jeho „vysoké štandardy“ krásy, čistoty, svätosti, rodičovstva atď.
 • Vyžaduje, aby si sa priatelila s partnerkou jeho šéfa a navštevovala spoločenské akcie, ktoré podporia jeho kariérny postup.
 • Pridáva ti zodpovednosti, ktoré presahujú to, čo sa obyčajne vo vzťahu očakáva.
 • A robí všetko možné, čo ťa núti prejavovať radosť či spokojnosť aj napriek prehnaným požiadavkám na tvoj čas a charakter.

4. Hrozby

Tyran sa vyhráža, že ťa opustí (alebo urobí niečo oveľa horšie), ak… Vyhrážky sú pre teba vierohodné. Ak odídeš, zabije sa. Zabije tvojich rodičov, zabije domácich miláčikov. Svoje hrozby vyjadruje aj rečou tela.

5. Príležitostná zhovievavosť

Technika vymývania mozgu si od tyrana vyžaduje, aby sa občas správal veľmi milo alebo ti občas doprial slobodu za to, že si bola „dobrá“. V cykle týrania sú tieto obdobia známe ako medové týždne, ktoré nasledujú po epizóde intenzívneho emocionálneho, slovného či fyzického týrania. Tieto občasné „radosti“ sa vyskytnú kedykoľvek, keď má tyran pocit, že bol príliš tvrdý a vníma, že už si toho mala dosť alebo aby ťa udržal v neistote (v závislosti od toho, do akej miery je diabolský).

Jeho občasné prejavy zhovievavosti voči tvojim prianiam fungujú za účelom toho, aby ťa „udržali v klube“. Ak dostaneš jednu jedinú vec potom, čo si nedostala stovky iných vecí, ktoré si chcela, je to pre teba dostatočné, aby si si chcela „zaslúžiť“ viac alebo sa podriadila požiadavkám tyrana. Dokonca môžeš samú seba oklamať a začať si myslieť, že tyran sa mení.

Predstav si v opačnej situácii trucovité dieťa. Tri dni ignoruješ jeho trucovanie a nedáš mu to, čo chce. Na štvrtý deň to už nevydržíš a dáš mu, čo chce. Čo podľa teba urobí na piaty deň? Jedna dobrá vec po stovke zlých stačí, aby si sa snažila svojmu tyranovi vyhovieť – najmä potom, čo ti už nezostala nijaká podporná sieť, celá tvoja pozornosť je nasmerovaná na neho a jeho požiadavky ťa duševne aj fyzicky celkom vyčerpali.

6. Demonštrovanie „všemohúcnosti“

Väčšina tyranov svoju obeť počas vzťahu sleduje, používa svojich kamarátov alebo zneužíva náhody, aby dokázali, že o nej vedia všetko, aj keď s ňou nie sú neustále. Možno tyran pracuje v armáde alebo s počítačmi a presvedčí ťa, že ťa vie všade vystopovať (hoci ti v skutočnosti dal do auta či kabelky GPS). Môže sa ti zdať, že je všade a ani sekundu nemáš len pre seba.

Svoju „všemohúcnosť“ prejavujú aj tým, že sa hrajú na sudcov, porotcov a žalobcov. Hovoria ti, čo si urobila, prečo si to urobila a udelia ti primeraný trest. Nič, čo urobíš alebo povieš, nezastaví verbálne či fyzické násilie jeho trestu a kým ti prestane nadávať, máš pocit, že si si to všetko zaslúžila.

7. Presadzovanie triviálnych požiadaviek

Môj manžel mi raz povedal, že by som mala poznať presnú cenu čistenia vane. Chcel vedieť presnú cenu čistiaceho prostriedku, koľko z neho používam a ako dlho mi trvá čistenie. Trval na tom, že môj čas má hodnotu minimálnej mzdy a chcel vedieť, koľko ho stojí vyčistenie jeho vane každý týždeň. Tvoj tyran bude mať rovnaký typ požiadaviek na tvoj čas, myšlienkový proces a emocionálnu energiu, keď budeš žiť v strachu z toho, čo sa stane, ak mu nevyhovieš. Podobná požiadavka by sa dokonca mohla týkať niečoho, čo ťa niekedy tešilo, napr. práce v záhradke či maľovania. No kvôli jeho šialeným požiadavkám, aby si to robila tak a tak, počas toho a toho času alebo za takých a takých okolností si o to stratila záujem alebo si to začala nenávidieť.

8. Degradácia

Tyran ti spôsobuje ešte viac škody, keď sa vzpieraš jeho požiadavkám a postavíš sa za seba. Kedykoľvek sa nahneváš, trest je rýchlejší a horší. Máš pocit, že ak poslúchaš, máš viac sebaúcty, než keď sa vzpieraš. Tyran ťa bude ponižovať slovami, fyzickými či sexuálnymi urážkami či znásilnením a kedykoľvek ťa pokorí pred kamarátmi či kolegami. Toto ponižovanie ničí tvoju sebahodnotu, až máš pocit, že si horšia než špinavá pena vo vani, ktorú čistíš. Vo svojej mysli sa staneš „ničím“. Akýmkoľvek spôsobom bojuješ s tyranom, aby si dokázala svoju hodnotu, pretože teraz je už tvojou jedinou realitou iba tvoj tyran a tvoj vzťah s ním.

Už ti vymyl mozog – nedokážeš uvažovať zdravo a nemáš nijaké pozitívne vzťahy, ktoré ti predtým boli také vzácne. Cítim sa prázdna už len tým, že toto píšem a spomínam si na spôsoby, akými mi môj bývalý vymýval mozog. No podobne ako aj milióny ďalších, ktorí to prežili, aj ty môžeš zvrátiť účinky týrania a vymývania mozgu za menej času, než za aký tvoj tyran získal nad tebou kontrolu.

Brainwashing Technique – Learn How Its Done So You Can Undo It | Domestic Abuse Survivor Help–DASH (relationshipabuse-recovery.com)