Ako presvedčiť tvojho blízkeho, že tvoj odchod od tyrana bola správna vec?

Odpoveď Niekto sa opýtal: „Ako na základe Písma presvedčíš svojho blízkeho, že odísť od tyrana bolo správne?“znie: Nepresvedíš ho. A nemusíš nikoho presviedčať.

Toho, čo týranie nevidí alebo nevníma potrebu bezpečia pre obeť, nepresvedčia ani biblické verše, že jeho blízky človek konal správne, keď od svojho tyrana odišiel.

Takémuto človeku nechýba biblický dôkaz, ale zdravý hodnotový systém.

1. Čo urobiť s týraním?

Na ujasnenie – tento článok nie je o tom, ako presvedčiť týraného človeka, že je týraný. Je o tom, ako má obeť týrania (ktorá už vie, že je týraná a niečo s tým urobila, t. j. odišla alebo sa rozviedla) vysvetliť svoje ochranné opatrenia tým, čo jej rozhodnutiu nerozumejú.

Ľudia, ktorí hovoria, že ťa majú radi, ale neveria ti, keď im povieš, že si musela odísť do bezpečia, nemajú problém „s biblickými dôkazmi.“ Jednoducho sú voči týraniu slepí (zámerne alebo nezámerne).

Teda ak im ukážeš biblické verše, ktoré ukazujú, že sa kvôli týraniu môžeš rozviesť, nebudú to brať a nebudú tomu veriť, pretože skutočným problémom nie je nedostatok dôkazov. Skutočným problémom je chybné presvedčenie o manželstve, týraní a Bohu.

Zmeniť svoje presvedčenie si vyžaduje oveľa viac práce než je iba prezentácia nových informácií. Vyžaduje si ochotu zapojiť sa do naplnenia tvojich vlastných potrieb, obmedzení a emócií. Nemôžeš exportovať niečo, čím nie si. Môžeš to skúsiť, no budeš sa stále vracať do svojej reálnej pozície, pretože tvoje presvedčenia formujú tvoje myšlienky, hodnoty, emócie a nakoniec aj správanie.

Zmena nenastane iba preto, lebo máme nové informácie. Udeje sa, keď začneme zaujímať postoj zvedavosti (oproti postoju istoty) a PRAVDIVO sa zapojíme do svojich skúseností aj skúseností tých druhých.

Skutočná zmena sa začína tam, kde sídlia naše presvedčenia. Väčšine kresťanov bol odovzdaný určitý systém presvedčení a je to jednoducho ťažké dať ho pod mikroskop, nehovoriac o tom, že by mali začať robiť určité zmeny v súvislosti s tým, kde sa vyžaduje rast.

2. Zdroje, ktoré pomôžu obeti dostať sa z tyranizujúceho vzťahu

Keď si obeťou týrania, môžeš sa pozrieť na to, čo Boh hovorí o týraní a o manželstve. Príkladmi takýchto zdrojov pomoci sú (v angličtine):

  • knihy od autorky Rebecca Davis – Untwisting Scriptures
  • webové stránky s dobrou teológiou – napr. MargMowczko.com
  • webové stránky jasne vysvetľujúce Písmo – napr. Patrick Weaver Ministries na facebooku
  • podcasty a knihy o emocionálnom týraní ako je Flying Free s Natalie Hoffman
  • aplikácia TraumaMAMAS pre traumatizované matky a deti (pretože výchova a starostlivosť o deti v traume je veľmi ťažká).

No tieto zdroje nebudeš používať kvôli tomu, aby si druhých presvedčila o tom, že robíš správnu vec, aby si sa ochránila pred zákernou zožierajúcou nekajúcnou manželovou tvrdosťou, ale aby si tam získavala podporu pre jasné myslenie, silu, potrebné poznatky a uzdravenie.

Ak chceš, tieto informácie a odporúčania môžeš zdieľať s tými, ktorí sa ťa na to budú pýtať, no budeš z nich mať veľký úžitok, ak ich budeš používať a nebudeš mať veľmi veľké očakávania.

Mnoho obhajcov týraných ti povie, že tráviť čas vysvetľovaním svojich rozhodnutí druhým (najmä tým, čo to nechcú pochopiť), je to najhoršie využívanie tvojho času a energie.

Máš obmedzené pole pôsobnosti. Tvoj doterajší život bol obrátený naruby človekom, ktorému si najviac dôverovala a nemáš veľký priestor medzi tým, keď utekáš z potápajúcej sa lode, hľadáš pevnú pôdu pod nohami a nachádzaš znovu rovnováhu.

3. Presvedčenie o týraní: Mala by som o tom povedať druhým ľuďom?

Je stopercentne v poriadku, keď chceš, aby ti druhí verili. Je úplne normálne, že chceš, aby tí, čo ťa majú radi, rozumeli, prečo si to urobila. Je to normálna ľudská túžba túžiť po tom, aby si bola videná a poznaná.

Taktiež je pravdou, že nedlhujeme ľuďom to, čo nás učili, že im dlhujeme. Takže hoci je normálne chcieť, aby nám verili, pravdou je aj to, že nemusíme neustále všetko vysvetľovať. Byť súčasťou zdravej komunity si môže vyžadovať rozumnú mieru vzájomnej zraniteľnosti, no nemôže sa tak diať bez vzájomnej dôvery a hraníc.

Odísť zo vzťahov, ktoré ťa ďalej zraňujú, je v poriadku.

Je v poriadku venovať svoju energiu opätovnému budovaniu toho, čo bolo zničené namiesto toho, aby si druhých presviedčala o tom, že je to zničené (a preto pri tomto napredovaní potrebovať starostlivú ochrannú pozornosť). Je v poriadku zamerať sa na svoje uzdravovanie.

Niektorí ľudia sú hlboko pohrúžení do svojej reality. Nemajú záujem meniť svoje názory. Keď od teba chcú biblické verše, aby si nimi podporila svoje rozhodnutia, ich cieľom nie je veci skúmať a pochopiť; chcú len dokázať, že sa mýliš.

Takže tá najlepšia vec pre teba aj pre nich je natiahnuť hraničnú čiaru a rozhodnúť sa, na čo budeš míňať svoju energiu a na čo nie. Je múdre míňať ju na seba. Na svoje zdravie. Na svoju silu. Na svoju bezpečnosť. Na svoju budúcnosť. Bolo ti vzaté tak veľa a ľudia, ktorí to nevidia, si teraz tvoju pozornosť nezaslúžia.

Možno raz budeš mať kapacitu na to, aby si niekomu niečo vysvetlila. Možno nie. No teraz nie je ten čas. https://intentionaltoday.com/convince-about-abuse/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=harmful_marriage_convincing_christians_with_bible_verses&utm_term=2023-03-29