Ako sa uzdraviť z vymývania mozgu a opäť získať kontrolu nad svojou mysľou

Dá sa uzdraviť z vymývania mozgu? Áno. Keď si uvedomíš, že si ho zažívala, môžeš sa z neho uzdraviť, ako aj z dopadov domáceho násilia. Po prvé, nauč sa, ako tyran používal vymývanie mozgu k tomu, aby ťa mal pod kontrolou. Potom sa nauč kontrolovať svoju myseľ. Bude to trvať kratšie než trvalo obdobie vymývania mozgu. Tento proces trval určitý čas, kým to začalo fungovať, pretože sa to dialo mimo tvojho vedomia – netušila si, že sa to deje. Tvoj tyran tiež nemusel vedieť, že to robí, ale vôbec nie je podstatné, či to vedel alebo nie. Urobil to a ty to musíš zvrátiť.

Ak to čítaš, lebo vieš, že si to zažila, tak si už urobila prvý a najťažší krok: prebudila si sa. Ak to čítaš preto, lebo si myslíš, že niekto vymyl mozog tvojmu blízkemu, potom mu veľmi nepomôžeš, kým nezažije vlastné prebudenie a neprežije „aha“ moment precitnutia, šťastia a nádeje.

Uzdrav sa pomocou nasledujúceho vzorca

Dr. Michelle Toomey opisuje prebudenie ako úplnú rovnováhu medzi myslením a emóciami. Keď rozmýšľam o svojom prebudení, spomínam si na pocit, že som bola prvý raz za mnoho rokov na ceste pravdy; jasne som počula vnútorný hlas, ktorý ma povzbudzoval, keď môj mozog a emócie spolupracovali na skladaní puzzle, čo ma sužovalo viac ako dve desaťročia. Konečne som mala všetky kúsky skladačky a bola som nadšená. No potom, keď bola skladačka zložená a veľmi jasne sa objavila diabolská prirodzenosť môjho tyrana, nemohla som si pomôcť – bála som sa. Moje myšlienky (implantované počas vymývania mozgu), že je vševedúci a všemocný, ma zaplavili. Rozmýšľala som: „Ako sa dostanem z tohto chaosu?!“

1. Skoncuj s izoláciou

Najrýchlejší spôsob ako prekonať strach, ktorý cítiš, je otvoriť sa terapeutovi, podpornej sociálnej sieti, podpornej online skupine, klubu, priateľom či členom rodiny – a môžeš s nimi začať hovoriť o čomkoľvek. Najlepšie by bolo, keby si začala rozprávať o svojom týraní! No viem, že nie každý je pripravený začať akýkoľvek rozhovor slovami: „Vieš čo? Môj manžel ma týra každý deň. Dáš si kávu?“ Rozumiem tomu. Určitú sebaistotu môžeš získať tým, že začneš rozprávať o počasí či o včerajšom športovom zápase. No nebráň sa hovoriť o tom s terapeutom, podpornou skupinou či s niekým, komu dôveruješ a kto ti môže pomôcť.

Ak sa tomu budeš brániť, budeš sa cítiť stále horšie preto, lebo budeš v sebe zadržiavať svoju bolesť. Dokonca môžeš samú seba presvedčiť, že nemusíš nikomu povedať, že ťa tvoj partner týra, pretože už to, že rozprávaš o počasí spôsobuje, že sa cítiš oveľa lepšie než predtým. Ak začneš cúvať, pripomeň si, že vymytý mozog spôsobuje, že pochybuješ o sebe aj o svojej schopnosti nájsť pomoc. Vymývanie mozgu vyžaduje izoláciu rovnako, ako týranie vyžaduje mlčanie. Keď odídeš z izolácie, vymývanie mozgu samé o sebe nezmizne. Musíš sa obklopiť ľuďmi, ktorí vedia, že si týraná a ktorí slúžia ako rozumné hlasy v tvojom vymytom bizarnom svete. Týranie sa neskončí, ak niekomu nepovieš, čomu čelíš.

2. Uč sa o všetkých typoch týrania

Poznanie je moc, ktorú môžeš použiť na odmietnutie pokusov tvojho tyrana zdegradovať a ponížiť ťa. Je menej pravdepodobné, že budeš mať zlý pocit zo slov a činov tvojho tyrana, keď budeš vedieť, že ťa týra preto, aby si nad tebou udržal kontrolu – NIE preto, že urážky sú pravdivé. Uč sa o domácom násilí všetko, čo sa dá. Onedlho budeš schopná rozpoznať typy verbálneho týrania, ktoré proti tebe používa tvoj partner. To ti pomôže do určitej miery sa oddeliť od bolestivých slov a správania, pretože budeš presne vedieť, kedy sa ti tvoj tyran snaží ublížiť. Učiť sa o týraní ti vo vymytom mozgu umožňuje bojovať s myšlienkami, ako „toto je normálne“ a „urobila som niečo zlé“.

Uč sa, aké typy týrania existujú, ako vyzerajú, ako znejú a dávaj pozor, aké v tebe vyvolávajú pocity. Ja som začala tým, že som sa učila o verbálnom týraní (čo zahŕňa aj reč tela)! Myslím, že týranie akéhokoľvek iného druhu je takmer nemožné bez používania verbálneho týrania. Aktivity, ktoré v tebe vyvolávajú pocity šialenstva, ako je skrývanie kľúčov, by boli výnimkou pre moje pravidlo.

Bežná otázka znie: „Prečo ma týra?“ Nemrhaj veľa času hľadaním odpovedí na túto otázku. Tvoja prirodzená empatia ťa môže presvedčiť, že tvoj tyran si zasluhuje sympatie a že ho môžeš milovať tak dlho, až kým sa neuzdraví. Nie je to tak. Pripomínaj si, že vymývanie mozgu a týranie prevracajú význam lásky. Práve teraz (ale nie na dlho) nemôžeš dôverovať „láske“, pretože vymytý mozog u teba prevrátil jej vnímanie – najmä keď príde na tvojho tyrana.

3. Akceptuj bolestivé myšlienky a úzkosti

Keď sa budeš uzdravovať z vymytého mozgu, keď budeš preprogramovávať svoju myseľ a vychádzať zo sveta tvojho tyrana, občas budeš cítiť nepríjemné emócie. Pravda bolí najmä po traume, ktorú si počas týrania prežívala. Niektoré z tvojich myšlienok, vďaka ktorým si to prežila, sa ukážu ako falošné (napr. „v skutočnosti mi nechcel ublížiť“ a „vo svojom vnútri je dobrý“).

Keď dokážeš prijať, že tvoj tyran ti ubližoval zámerne a jeho milá tvár je len jeho maska, budeš prežívať strach; hlboký agonizujúci strach z človeka, ktorého si milovala. Ak si si doteraz ešte nenašla terapeuta, nie je lepší čas na to, aby si to urobila.

Strach môže byť jednou z najracionálnejších aj najiracionálnejších emócií. Zober si strach niekoho, kto sa bojí výšok (pád z výšky ťa môže zabiť) a niekoho, kto sa bojí nočnej mory (motýľ ťa nemôže zabiť). Obidva strachy môžu byť rovnako intenzívne aj reálne. No jeden je racionálnejší ako druhý. Myslel to tvoj tyran naozaj vážne, keď povedal, že ťa zabije? Ak to tak bolo, tak je racionálne chrániť sa. Neracionálne je plánovať, ako mu ublížiť predtým, než môže ublížiť on tebe. Terapeut či iný odborník na domáce násilie ti môže pomôcť zvládať tvoje obavy zdravými a produktívnymi spôsobmi.

Stresová úľava od strachu a úzkosti

Najlepšia úľava pre obete týrania je opustiť svojho tyrana. Budeš prežívať viac pokoja ako si vôbec dokážeš predstaviť, keď ti viac ten idiot nebude dýchať na krk. No viem, že niektoré z vás nie sú na to pripravené. Možno si sa už rozhodla, že pri ňom navždy zostaneš. Takže iné spôsoby, ako zvládať stres a úzkosť, zahŕňajú toľko možností, koľko je na svete ľudí. Skúmaj techniky hlbokého dýchania, správnej medicínskej starostlivosti, zdravého stravovania, meditácie, chôdze, dobrej hudby, hypnózy pre obete týrania a iné metódy, aby si zistila, čo ti pomôže. Tá posledná veta znie ako každá iná veta, ktorá bola kedy napísaná o zvládaní stresu, ale je to preto, lebo je to pravda.

Tento článok ti poskytuje veľa informácií o tom, ako kontrolovať svoju myseľ a uzdraviť sa z vymývania mozgu. No to nie je koniec príbehu. Po čase budeme skúmať, ako sa ešte lepšie uzdraviť z vymývania mozgu.

How to Heal From Brainwashing and Regain Control of Your Mind | Domestic Abuse Survivor Help–DASH (relationshipabuse-recovery.com)