AKO SI SI USTLAL(A), TAK BUDEŠ SPAŤ

Nie. Je mi to ľúto, ale týraných nemôžeme obviňovať z toho, že sú týraní. Obviňujte z toho tyrana. Videla som komentáre od ľudí, ktorí o tom nemajú šajnu a myslia si, že tyran sa dá vždy ľahko rozoznať. Niekedy sa týmto ľuďom niečo dá vysvetliť, ale inokedy je takýto človek buď sám tyran alebo je tyranov umožňovateľ. Ten najjasnejší znak, že dotyčný je toxický je to, keď hovorí: „Ako si si ustlala, tak budeš spať.“ S takými ľuďmi nemrhaj čas. Nehádž svoje perly (svoj vlastný príbeh) pred svine. Ak im to nedochádza, zablokuj ich, nerozprávaj sa s nimi a choď ďalej.

Ako sa proti tomu brániť?

Tri dôvody, prečo si nevidela varovné signály:

Obviňujú ťa: „Máš, čo si si zaslúžila a mne je to jedno.“ Tešia sa z tvojej mizérie. (Je to znak, že to nie sú bezpeční, dôveryhodní ľudia.) Môžu ťa obviňovať z toho, že si pred svadbou tieto varovné signály ignorovala. Ale naozaj si ich ignorovala? Množsto veriacich neviest a ženíchov nevidí nijaké varovné signály. Prečo?

1) Možno nijaké neboli. Niektorí ľudia vedia veľmi dobre skrývať svoje zlé charakterové črty. Oklamú každého, aj duchovných, rodičov a poradcov. Často k týraniu či zrade dôjde prvý raz na svadobnej ceste, počas tehotenstva, počas choroby alebo v inom období, keď je obeť zraniteľná.

2) Možno boli nejaké drobné varovné signály, no boli považované za bežnú nezrelosť a nikto nepredpokladal, že tieto problémy môžu takto narásť. Niekedy sa objavia hneď po zásnubách, po svadbe alebo po narodení prvého dieťaťa, inokedy sú ukryté oveľa dlhšie. Prečo láskavé ženy a muži vidia drobné varovné signály a napriek tomu predpokladajú optimistickú budúcnosť so svojím partnerom?

  • Ak si úprimne veriaca/veriaci, možno ti celý život hovorili, že tvoj dobrý príklad bude pre tvojho partnera inšpiráciou, aby sa aj on stal lepším človekom.
  • Hovorili ti, že Ježišova láska v tvojom živote uzdraví zranenia, ktoré tvoj partner utŕžil v detstve.
  • Hovorili ti, že manželstvo je podľa Boha ten najlepší spôsob, ako ľudia môžu dozrieť.
  • Hovorili ti, že svojmu partnerovi môžeš ukázať, aký je skutočne milujúci človek, pretože partner mal toxických rodičov.
  • Hovorili ti, že tvoja stabilita a dobrý príklad poskytne tvojmu partnerovi solídnosť, ktorú potrebuje, aby bol lepším človekom.
  • Učili ťa, že máš odpustiť a zabudnúť. Aj keby si niečo videla, máš to prehliadnuť, nehovoriť o tom a mlčať, pretože manželstvo je hlavný cieľ a je liekom na všetko.

3) Možno tam boli varovné signály, ale snúbenci alebo ich rodičia alebo ich cirkevný zbor boli manželstvom takí nadšení a boli si takí istí, že v ňom obaja dozrejú alebo že ich náboženský zápal je zárukou úspechu, že do manželstva napriek všetkému vstúpili. No len preto, že si odfajkli všetky kolónky, neznamená to, že manželstvo bude bezpečné, láskyplné a rešpektujúce.

Čo povzbudilo láskavú ženu alebo muža, aby od svadby necúvli?

Láskavé, milujúce a akceptujúce ženy mohli zažívať toto:

  • Bolo jej povedané, že manželstvo je podľa Boha ten najlepší spôsob, akým môže muž dozrieť.
  • Bolo jej povedané, že sa naozaj zmenil. A že ak ho naozaj miluje, bude stáť po jeho boku a podporovať ho, pretože práve to potrebuje, aby sa ešte viac zmenil k lepšiemu.

Odpúšťajúci, starostlivý, zodpovedný muž mohol zažívať toto:

  • Zoznámil sa s ňou v cirkvi a bol vyučovaný, že Boh môže uzdraviť akékoľvek kresťanské manželstvo.
  • Znepokojovala ho jej minulosť, no povedala mu, že to už je za ňou a že potrebuje iba druhú šancu.

ZÁVER:

Nie je to tvoja vina, ak si pristupovala/pristupoval k manželstvu s nádejou, optimizmom a vierou. Nie je to tvoja vina, že drobné problémy, ktoré si videla pred manželstvom prerástli do monštruóznych rozmerov. Nemala si vešteckú guľu! Ako si to mohla vedieť? Možno ti niečo uniklo, pretože tvoj partner sa počas randenia správal ako ten najlepší človek. Možno si niečo videla, ale verila si v odpustenie, druhé šance a zázraky. Verila si učeniu cirkvi, že Boh vypočuje tvoje modlitby a odpovie na tvoje prosby. Ako ti to môže niekto vyčítať? Bola si dobrým materiálom pre manželstvo. Teraz sa prestaň obviňovať a prestaň počúvať tých, čo ťa obviňujú.

Gretchen Baskerville