
Žiješ v šialenstve. Zdá sa, že tvoj partner na teba občas znenazdania vyletí alebo sa s tebou prestane rozprávať – a potom ti povie, že je to tvoja vina.
Tvoje financie sú v troskách a aj za to ťa obviňuje – hoci si to iba ty, kto pracuje. Si si istá, že ťa podvádza, no trvá na tom, že si paranoidná a že sú to len tvoje falošné predstavy.
Alebo keď to trochu pozmeníme: Žiješ s pocitom, že niečo je zle, hoci nemôžeš prísť na to, čo to je.
Do vyhľadávača vkladáš slová ako „emocionálne týranie“, „znaky podvádzania“ či „láska a podvádzanie.“ Nakoniec narazíš na výrazy ako „sociopat“, „narcista“ a „porucha osobnosti.“ Zrazu ti všetko dáva zmysel. A druhí ľudia ti rozprávajú príbehy, ktoré sa veľmi podobajú na ten tvoj. Uvedomíš si, že máš dočinenia so sociopatom.
Zmocní sa ťa hrôza – táto porucha osobnosti znie veľmi, veľmi zle a neexistuje na ňu nijaká liečba. No takisto sa ti uľaví, pretože teraz vieš, že nie si šialená. Šialený je tvoj partner.
Tak čo urobíš s informáciou o tom, že tvoj partner môže byť sociopat?
Prvá vec je to, čo nemáš robiť: Sociopata nekonfrontuj!
Hoci mu tak veľmi chceš povedať: „Viem, čo si!“ Hoci sa chceš brániť a povedať: „To nie som ja! To si ty!“ Nerob to! Teraz, keď vieš, s čím máš dočinenia, nechaj si túto informáciu pre seba a obozretne naplánuj, čo urobíš ako ďalšie.
Tu sú štyri veci, ktoré potrebuješ robiť, keď zistíš, že tvoj partner je sociopat:
1. Maj sa na pozore pred jeho reakciou.
Pri sociopatoch je všetko o moci a kontrole. Ak mu povieš, že si zistila, že všetko, čo ti vravel, je lož, že všetko, čo robil, bola manipulácia, sociopat bude vnímať svoju stratu moci a kontroly nad tebou. Pravdepodobne zareaguje jedným z nasledujúcich spôsobov:
Bude ťa bombardovať láskou: Začne používať svoj šarm alebo ťa bude prosíkať, aby si mu dala ďalšiu šancu, čo spôsobí, že budeš o sebe pochybovať a vtiahne ťa späť do svojej siete.
Rozzúri sa: Rozčúli sa a začne svoje týranie stupňovať.
Opustí ťa: Zrazu odíde a pri odchode ti spôsobí čo najväčšiu škodu.
Ktorákoľvek z týchto reakcií ti pravdepodobe situáciu ešte viac sťaží. A tak hoci už poznáš pravdu, ďalej sa tvár, že ju nepoznáš a že všetko je také ako doteraz, zatiaľčo budeš hodnotiť rozsah jeho klamstiev a vykorisťovania. Rozmýšľaj, ako sa z toho vymaniť, aby si v čo najväčšej miere ochránila svoju bezpečnosť, zdravie, financie a reputáciu.
2. Nezdôver sa s tým jeho rodine
Táto porucha je genetická, takže je veľmi pravdepodobné, že rovnakú poruchu majú aj jeho rodičia, súrodenci či iní príbuzní. Ak je to tak, budú stáť na strane sociopata, aby mu pomáhali udržiavať nad tebou kontrolu. Môže to byť aj tak, že rodina o tom nemá poňatia. Niektorí členovia rodiny – najmä ak sa so sociopatom nevidia veľmi často – nemusia mať vôbec šajnu, čo je to v skutočnosti za človeka.
Ak sociopat začne hrať obeť, môžu mu uveriť a budú robiť všetko preto, aby mu pomohli – nie tebe. Alebo rodina mohla po celý čas vedieť, že to nie je dobrý človek a chceli sa ho zbaviť. Už to znova nechcú riešiť, preto môžu sabotovať tvoje snahy o únik.
3. Dávaj pozor, čo povieš priateľom
So svojimi podozreniami sa nezver nijakým priateľom, ktorí sú zároveň priateľmi sociopata. Sociopati sú vynikajúci vo vytváraní dojmu. Rovnako, ako ťa sociopat dokázal tak dlho očarovať, dokáže očariť aj druhých. Takže ľudia, ktorí ho poznajú, nemusia veriť tomu, čo im budeš hovoriť. Platí to najmä vtedy, ak sociopat už rozbehol proti tebe špinavú kampaň. Dávno predtým, než si mala akékoľvek podozrenie, že sa niečo deje, sociopat začal klásť základy, aby ťa zdiskreditoval. Vymyslel si príbehy o tvojom správaní alebo sa druhým „zdôveril“, že si „duševne nestabilná.“ Nenápadne ľudí obrátil proti tebe. Takže ak začneš rozprávať o tom, čo sa naozaj dialo, dotyční sú už nastavení tak, aby ti neverili.
V skutočnosti si dávaj pozor aj na to, čo budeš rozprávať svojim vlastným priateľom. Sociopat sa s nimi mohol skontaktovať poza tvoj chrbát a presvedčivo vyjadriť znepokojenia o tebe. Takisto sa mohol vyzvedať, kde si a čo robíš, pretože chcel získať informácie. Tvoji priatelia mu mohli naletieť – napokon po tom všetkom, „čo si urobila“ – a porozprávať sociopatovi niečo, čo môže ohroziť tvoje plány úniku.
4. Maj na pamäti, že ľudia tomu jednoducho nerozumejú
Väčšina ľudí jednoducho nevie, čo v skutočnosti znamenajú slová „sociopat“ a „psychopat“. Väčšina ľudí si myslí, že sú to seriáloví zabíjaci. Ak povieš, že si vo vzťahu so sociopatom a dotyčný nevyzerá ako vrah, budú si myslieť, že to preháňaš.
Takže hoci sa nevieš dočkať konfrontácie so sociopatom a chceš povedať svetu, že tento človek klame a odporne manipuluje, najlepšie je zostať veľmi obozretným v súvislosti s tým, aké informácie podáš ďalej.
Zostaň ticho, aspoň zo začiatku, dovtedy, kým budeš vedieť, komu môžeš naozaj veriť.
What Not To Do When You Realize Your Partner Is A Sociopath | Donna Andersen | YourTango