Štyri dôvody, prečo sa narcisti nemôžu a nechcú zmeniť

Narcisti sa nemôžu a nechcú zmeniť. Nižšie sú uvedené štyri dôvody, prečo je to tak.

1. Narcisti nepočúvajú ani nekomunikujú

Väčšina narcistov počúva iba z jedného jediného dôvodu: aby ťa porazili alebo aby ťa dostali. Veľmi radi odpovedajú reakciou. Komunikácia je jednostranná. Keď počúvajú, dávajú pozor na „diery“ v tvojom príbehu alebo náznaky toho, že sa mýlia alebo že sú zlí. Chcú na teba „vyfučať svoju paru“ a budú reagovať aj na tie najláskavejšie slová.

Inokedy ťa vôbec nepripustia k slovu. Výsledkom je, že oni majú vždy pravdu a ty sa vždy mýliš. Tvoje názory, pohľady, presvedčenia a hodnoty sú im ukradnuté bez ohľadu na to, ako veľmi si stoja za svojimi zásadami.

Niekedy ti uštedria lekciu „tichou ignoráciou“, aby ti dali najavo, že si im ukradnutá. Nie je jednoduché komunikovať, keď si tá jediná, ktorá rozpráva alebo dáva otázky. To nie je žiadna konverzácia, ale monológ!

Môžeš vyskúšať zopár návrhov, ako nadviazať dialóg. Najprv ich požiadaj, aby ťa chvíľku počúvali. Nastav si časovač. Potom na to môžu odpovedať. Alebo ak sa jedná o závažnú vec, napíš im list a požiadaj o písomnú odpoveď.

Narcisti chcú vždy vyhrať a to platí aj pri rozhovoroch. Budeš sa zo všetkých síl snažiť, aby ťa počúvali, ale je to zbytočné, preto si vyberaj, do ktorých zápasov sa oplatí vkladať svoju energiu a ak vnímaš, že by ťa to malo obrať o všetku energiu, radšej to vzdaj.

2. Narcisti nepreberajú nijakú zodpovednosť

Väčšina narcistov na seba neprevezme žiadnu zodpovednosť. Keď urobia niečo zlé, vždy na to doplatíš ty. Je to tvoja vina, že kričali. Je to tvoja vina, že je účet prázdny (oni si síce kúpili nové oblečenie, lenže ty si minula na kávu 2 eurá, takže je to tvoja vina).

Empatickí a vysoko citliví ľudia si radi vyberajú cestu neustáleho osobného napredovania a rastu. Či ide o biblické štúdium, kurz quiltovania alebo nejakú koučovaciu skupinku, stále sa chcú niečo učiť a zlepšovať sa. Kedy si naposledy videla narcistu, že sa snaží naučiť niečo nové s výnimkou toho, že by sa jednalo o nejakého koníčka či zručnosť, vďaka ktorým by si získal pozornosť okolia?

3. Väčšina narcistov nepríjme nijaké návrhy ani usmernenia

Lee Hammock, ktorý je diagnostikovaný narcista, povedal tento týždeň v našom rozhovore v Surviving Narcissism: Narcistovi nikdy nedávaj nijakú radu. Je presvedčený o tom, že ju nepotrebuje a pravdepodobne urobí pravý opak toho, čo si mu navrhla len preto, aby ti urobil napriek. Tiež nezabúdaj, že narcisti sú presvedčení o svojej dokonalosti a preto neexistuje dôvod, prečo by sa mali zmeniť.

Je to smutné, pretože niekedy návrhy môžu tým druhým pomôcť, napr. keď im povieme: „To auto ti nejako divne hučí – radšej si ho daj skontrolovať.“ Tento návrh môže ochrániť celú rodinu. Keď chceš dať narcistovi nejaký návrh, aby si pomohol jemu a jeho okoliu, veľmi pozorne si vyberaj svoje slová. Možno by si mohol povedať niečo v zmysle: „Deti vraveli, že tvoje auto bzučí. Neviem, čo to znamená. Skúsiš ho popočúvať?“

4. Narcisti od teba dostávajú to, čo chcú, tak načo by sa mali meniť?

Veľa narcistov vraví, že sa nebude meniť ani nezmení svoje správanie. Prečo by to mali robiť? Práve to, že veci sú také, aké sú, im zabezpečuje palivo. Dostávajú pozornosť, obdiv a súhlas s tým, čo robia. Robia si, čo sa im zachce bez ohľadu na to, aké škody to spôsobuje okoliu. Je veľmi málo tých, čo sa narcistovi postavia, pretože nikto nechce zažiť ich hnev, keď nedostanú to, čo chcú. Zdá sa, že je to úžasný spôsob života žiť ako narcista – celý svet sa točí okolo teba.

Opäť spomeniem L. Hammocka, ktorý spomenul, že ak by mal narcista vyhľadať pomoc, musel by tvrdo naraziť. On tak urobil vtedy, keď ho nechala manželka a zobrala mu deti. Vtedy sa rozhodol ísť na terapiu.

Nezabúdaj, že narcistická porucha osobnosti je duševná porucha, ktorá patrí do „trsu B“ (označenie v diagnostickej príručke). Na to neexistujú nijaké lieky na rozdiel od depresií či úzkostí. Len mizivé percento narcistov vďaka poradenstvu pracuje na zmene svojho správania, ale ich nastavenie mysle sa nezmení. To je oveľa ťažšie. Hammock dodáva: „Musím na všetkom tvrdo pracovať. Musím ovládať svoj zúrivý hnev, ktorý sa chce neustále prejaviť.“

4 Reasons Narcissists Can’t and Don’t Want to Change – Surviving Narcissism