List od jeho bývalej

S najväčšou pravdepodobnosťou s tebou rozpráva pokojne s očarujúcim prízvukom. Je veľmi milý, dáva ti komplimenty, žartuje, robí prácu aj za teba, dokonca ti môže pokosiť trávnik alebo poopravuje nejaké veci okolo domu. V tom je výborný. Začneš si myslieť, že je to skvelý chlap. Môžeš si dokonca myslieť, že jeho ex (ja) je blázon, že ho nechala ísť. V tomto ti nebude protirečiť. Bude ti ho ľúto, dokonca môže pôsobiť ako obeť, aj v tom je skutočne zručný. Bude ti odkrývať nejaké veci, ale nikdy ti nepovie celý príbeh. Bude sa ti zdať trocha záhadný, no tak sa naň naviažeš, že na ňom budeš závislá a keď sa to stane, potom sa veci zmenia.

Začne sa to v malom. Zdanlivo bezvýznamne a necháš to plynúť, pretože je taký úžasný. Bude klamať. Na začiatku len trochu. Necháš to tak, lebo to budeš považovať za bezvýznamné. Akonáhle bude vedieť, že akceptuješ jeho falošnú verziu reality, pravdepodobne ťa bude klamať vo všetkom, ale ty si to nevšimneš. Je predsa taký nápomocný a milý. Teraz ťa bude podvádzať alebo si aspoň bude pripravovať svoju ďalšiu obeť. Nikdy ho neprichytíš. Bude mať ukrytých niekoľko SIM kariet, takže aj keď svoj telefón nechá bez dozoru, môžeš si byť istá, že neexistuje žiadny usvedčujúci dôkaz… Ak sa ho niekedy na to spýtaš, pozrie sa ti priamo do očí a bude ti klamať. V tejto fáze môže dokonca prekrútiť celý príbeh tak, že ti ho bude ľúto, dokonca môžeš mať výčitky kvôli tomu, že si sa ho na to vôbec pýtala. Začneš pochybovať o svojej intuícii a presne to potrebuje.

V tejto fáze začne trúsiť nenápadné poznámky o tvojej hmotnosti, koníčkoch, priateľoch. Najprv to bude vyzerať, že si robí srandu, ale keď to pôjde ďalej a budeš na to reagovať, určite ti povie, že si príliš citlivá.

Všimneš si, že sa správa inak, keď je s rôznymi skupinami ľudí, učí sa od nich nové výroky, zvuky alebo frázy, ktoré si nikdy predtým nepočula. Ako chameleón.

Ide mu to veľmi ľahko. Postupne sa bude sťažovať na všetky maličkosti, pre ktoré sa rozhodneš, potom to bude o všetkom, čo s tebou súvisí. Bude sa ti zdať, že sa mu už vo svojej podstate vôbec nepáčiš, a keď sa toho budeš držať, opäť ťa začne namotávať a získa si ťa späť. Opäť si presne tam, kde ťa chce mať. Vo svojej blaženosti netušíš, že ťa manipuluje.

Bude sa ti zdať oddaný, ale niečo tomu chýba. Niečo, čo nemôžeš pomenovať. Prestaneš sa nad tým trápiť a zabudneš na tie pochybnosti. Je tu predsa s tebou, či nie? Vždy bude mať nejaké vysvetlenie na to, čomu nerozumieš, pozrie sa ti priamo do očí, očarí ťa, tvoje pochybnosti sa opäť rozptýlia.

Budeš mať pocit, že by si mala byť šťastná, predsa máš takého skvelého chlapa. Očaril tvojich priateľov, stal sa súčasťou tvojej rodiny, všetci ho milujú. Problém si ty, nie on.

Ešte ste si nevšimla, že ho to veľmi vyčerpáva, keď je milý. Keď sa začneš hádať, vždy to bude tvoja chyba. Keď mu budeš vysvetľovať, ako ťa zraňujú jeho klamstvá, povie, že to nie je pravda. Potom ti povie, že sa nechce hádať. Bude ti ho ľúto.

Tvoja realita bude pomaly, ale isto nahlodaná. Budeš si myslieť, že je to tvoja vina, pretože to, samozrejme, nemôže byť on. Jeho rodina ti povie, že je uvoľnený a pohodový chlap. Budeš si myslieť, že s tebou niečo nie je v poriadku. Ty si ten problém.

Hádky budú stále častejšie. Ak žijete spolu, zmanipuluje ťa, aby si mu nechala ten najlepší priestor v skrini, hornú zásuvku a horný stojan na uteráky. Všetko, čo chce on. Krásne si to doma zorganizujete domov, ale on bude stále hovoriť, že doma nie je dosť čisto alebo nie je dostatočne upratané. Nikdy nič nie je dosť dobré. Problém si ty, nie on. Budeš sa snažiť ešte viac.

Je ciele sa budú stále meniť. Taká je charakteristika jeho nátlakovej kontroly. Stanovený cieľ dosiahneš práve vtedy, keď zrazu zmení názor a už to neplatí. Nemá rád takto uvarené mäso, teraz má rád koriander, prečo varíš stále tie isté jedlá? Napriek tomu sa bude veľmi zdráhať, keby mal s niečím pomôcť. Bude si vyberať, s čím bude „pomáhať“ a budeš mu za to vďačná. Keď príde tvoja rodina, bude robiť všetko. Je to predsa svätec.

Bude ťa finančne ovládať. Budeš platiť takmer za všetko a on si bude svoje peniaze šetriť. Nebude chcieť o tom hovoriť. A ak budeš trvať na tom, aby ste o tom hovorili, povie ti, že to tak nie je. Vytočí ťa to a on zostane pokojne sedieť. Nebudeš mať dovolené kupovať si veci bez toho, aby si sa ho najskôr opýtala. Bude ti naznačovať, že si nezaslúžiš utrácať vlastné peniaze za niečo pekné pre seba. Napriek tomu si on pre seba kupuje drahé veci. O tom s tebou nebude diskutovať. Povie ti, že už ste to prebrali desaťkrát.

Ak s ním máš dieťa, dávaj si pozor. Bude tebou manipulovať, aby si zaplatila všetky účty a kupovali väčšinu jedla za svoje ťažko zarobené úspory. Tvoj bankový účet sa vyprázdni, zatiaľ čo jeho bude tučný a zdravý, ale to nebudeš vedieť. Hneď ako sa minú tvoje peniaze, priprav sa na hodinu tvrdej diskusie, keď si budeš pýtať 5 eur na stretnutie s kamarátkou pri káve. Uplynú dni, mesiace a roky… Zaprie, že za všetko si platila ty, samoľúbo sa zasmeje. Má ťa tam, kde ťa chce mať. Finančne si na ňom závislá, tvoje úspory sú preč, dedičstvo si minula na účty, svojimi peniazmi si rodinu živila celé roky, ale on bude predstierať, že sa to nikdy nestalo.

Ak si začneš uvedomovať, že si tak zúfalo nešťastná a nájdeš si koníčka alebo priateľov, jednoducho čokoľvek, čo ti vráti trocha úsmevu, bude z toho zle. Veľmi jemným spôsobom ti to bude negatívne ničiť. Povieš mu, že je negatívny. Poprie to. Všimla si si už, aký je citlivý aj na tú najmenšiu kritiku? Nebude sa s tebou rozprávať a budeš mať pocit, že tá negatívna si ty. Rovnako ako si nepochybne odchádzala z každého hádky s pocitom, že je to tvoja vina. Ty si ten problém.

Budeš nešťastná. Bude ťa finančne zneužívať, manipulovať s tebou, nátlakovo ťa ovládať, gasligtovať, klamať, podvádzať, emocionálne a verbálne týrať a napriek tomu nebudeš môcť jasne vidieť obraz svojho života. Nič z týchto vecí nedokážeš vidieť jasne, tvoj život je jedna hmla. Budeš mať prchavé chvíle šťastia a tvoj šťastný život bude len fatamorgána, ale nebudeš to vedieť. Nemáš nič z toho, čo si kedy chcela.

Máš tyrana a teraz si s ním pevne spojená traumatickou väzbou. Podmanil si ťa tyranizujúcim cyklom, aby sa ti ušli nejaké omrvinky z jeho náklonnosti a tvoj život je živým peklom. Nepochybujem o tom, že si skutočne milý človek… Veľmi by som ti priala, aby som ťa ušetrila bolesti, ktorou som sama prešla.

S úctou,

jeho šťastná bývalá partnerka