Narcistická matka

Keď vyrastáš pri narcistickej matke, myslíš si, že nikdy nie si dosť dobrá. Nevieš pochopiť, prečo chceš byť vždy dokonalá, ale aj tak sa o to snažíš. A robíš to neúnavne. Si snaživá, šťastná, milá a láskavá. Nikdy sa neodkloníš od toho, čo tvoji rodičia od teba očakávajú v škole, medzi priateľmi, v každej životnej oblasti.

Keď vyrastáš s narcistickou matkou, nevieš prísť na to, prečo nie si dosť dobrá. Prečo na teba kričí, keď vieš, že si nič zlé neurobila, prečo ťa trestá, hoci už máš 17. Tvoje kamarátky chodia von, zúčastňujú sa rôznych osláv, večierkov a oveľa viac. No ty vo všetkej svojej dobrote musíš ísť hneď po večeri do svojej izby, aby si bola „svieža“.

Keď vyrastáš s narcistickou matkou, naozaj veríš tomu, že si vadná. Tvoji učitelia môžu básniť o tvojej práci a osobnosti: „Je taká milá! Každý s ňou chce byť. Je múdra a zábavná.“ Ale tvoja matka neustále „vtipkuje“: „Aj tých si oklamala, čo?“

Keď vyrastáš s narcistickou matkou, začneš si myslieť, že nikto pre teba nie je dosť dobrý a zároveň ty nie si dosť dobrá pre nikoho. Nedáva to zmysel, ale ver mi – ak by si vyrastala s narcistickou matkou, rozumela by si tomu.

Keď ti matka hovorí: „Nepotrebuješ, aby som chodila na tvoje gymnastické akcie. Veď nie si taká dobrá, však?“, nevieš, čo máš povedať. No vieš, že by si sa cítila oveľa lepšie, keby tam niekto bol, aby videl, že si vyhrala – vždy vyhráš zlatú medailu. Nikto nevie, že vieš urobiť dvojité salto dozadu ani to, akú hudbu si k tomu vyberáš. 

Keď vyrastáš s narcistickou matkou, vieš, že darčeky, ktoré jej dávaš k narodeninám, nikdy nie sú dosť dobré. Možno si „jej obľúbené dieťa“, ktoré na jej narodeniny nikdy nezabudne, ale o hodinu si tá, ktorá je neláskavá a sebecká bez ohľadu na to, čo pre teba ona robí.

Keď vyrastáš s narcistickou matkou, vidíš, že sa cíti najlepšie vtedy, keď sa ty cítiš najhoršie. Rozkvitá, keď si smutná. Máš problémy s priateľmi? Tak veľmi ju to bolí, že ťa bráni. Máš problémy v škole? S učiteľmi? Pomôže ti a dokonca pôjde za riaditeľom. Tak veľmi ťa podporuje. Vidíš? Nemusíš pochybovať o jej láske a oddanosti. Vždy je tu pre teba, keď ju potrebuješ.

Keď vyrastáš s narcistickou matkou, uvedomuješ si, že svoj denník nemusíš skrývať pred svojimi mladšími súrodencami, ale pred ňou. Všímaš si, že sa na teba veľmi hnevá, že jej nehovoríš veci, ktoré by mohla vedieť iba vtedy, keby si prečítala tvoj denník. Vidíš, ako sa matka hnevá, že sa musela dozvedieť od kamarátky, že si nešla na stužkovú s tvojím novým „priateľom“, pretože ťa nechal kvôli inej. Vraví, že jej ubližuješ tým, že jej to nehovoríš a úplne ignoruje to, ako ťa veľmi bolí, že ten chlapec ťa nechal kvôli inej.

Odídeš na výšku. Hádaš sa s mamou, ale kto sa neháda? Keď prídeš počas voľných dní domov, matka ti ponúkne, že ti zaplatí program na chudnutie, lebo si tak pribrala, že tvoja tvár je príliš okrúhla. Predtým si bola taká pekná. A pritom ani nepiješ – ako si mohla tak veľmi pribrať?

Po výške sa rozhodneš pre postgraduálne štúdium. Vzdoruješ želaniam svojich rodičov; chceli, aby si zostala blízko domu, kde by ti platili nájom. Teraz si musíš zobrať pôžičku, aby si si platila bývanie na Manhattane a tiež školu. Veľa šťastia. Uvidíš, aké si to mohla mať ľahké.

Keď doštuduješ a zamestnáš sa, tvoja matka z toho nebude šťastná. Žiarli. Vraví, že nechápe, prečo mladí ľudia dostávajú všetky výhodné pracovné miesta. Keby nebolo ľudí ako si ty, aj ona by dostala prácu, akú chcela. Aj tak je jediný dôvod, prečo si dostala dobrú prácu to, že ťa vychovala tak, že máš sebaúctu a sebadôveru tak, ako si to želala. Mala by si jej byť za to vďačná.

A potom… a potom sa to všetko zmení. Stretneš muža svojich snov. Miluje ťa takú, aká si, hoci vieš, že „sa s tebou nežije ľahko.“ Tvoja matka presvedčila celú rodinu, že ťa len zneužíva – kvôli peniazom (čože?! Veď on je bankár na Wall Street!) alebo kvôli občianstvu („ja jasné, že potrebuje iba zelenú kartu – dávaj si pozor!). 

Keď sa rozhodneš vydať sa, rodičia ti urobia svadbu podľa matkiných predstáv. Na svadbe sú jej hostia a jej obľúbené kvety. Keď sa florista opýta na tvoj obľúbený kvet, povieš: tulipán. Matka povie, že si sa pomýlila – komu by sa tak veľmi páčili tulipány? Tak si vyberieš niečo iné. Dokonca si oblečieš matkine šaty, pretože aktuálne štýly by ti aj tak nepasovali kvôli tomu, že si ešte stále neschudla. Keď bola matka v tvojom veku, vážila 44 kíl, takže máš veľké šťastie, že sa do jej šiat vôbec zmestíš.

Potom máš deti. Jedno z nich sa narodí na Deň matiek. Tvoja matka priletí z druhého konca krajiny s letenkou, ktorú si jej kúpila kvôli tomu, že bola taká láskavá a celkom dala svoj život nabok a prišla a pomohla ti, keď sa dalo. Zavolá si tvojho manžela bokom, toho najláskavejšieho muža, aký existuje, a hovorí mu, že sa na teba hnevá. Ako si mohla zabudnúť na Deň matiek? Kde má darček? A tak ti manžel povie, že by si mala niečo pre svoju matku urobiť. Prečo vyvolávať napätie? A tak štyri dni po pôrode ideš do obchodu a plánuješ oslavu s balónmi, domácimi vaflami a darmi.

Trvá ti celé roky prísť na to, ale konečne sa to podarí: Si dcéra narcistickej matky. A počas ďalších rokov sa toho udeje oveľa viac. Bude zhadzovať to, ako vychovávaš svoje deti. Bude ťa ohovárať pred tvojimi súrodencami, manželom, otcom, deťmi. Keď ťa tvoje zlaté deti budú chrániť, povie im, že do všetkého strkajú nos a keď jej povedia, že to robí ona, povie im, že nebudeme mať medzi sebou nijaké tajomstvá.

Budeš sa hádať so všetkými súrodencami, s matkou, s otcom. Rodičia ti budú hovoriť, že pre teba toľko urobili a boli tými najlepšími rodičmi, akých kto mohol mať – bol tvoj život naozaj taký zlý? A ty povieš: nie… nie, mala som všetko, čo som chcela. Okrem vášho prijatia. A vašej bezpodmienečnej lásky.

A každý deň do konca svojho života sa budeš snažiť prelomiť ten cyklus. Vieš, že presne tak bola vychovávaná tvoja matka a možno aj jej matka. Ale ty sa nestaneš tvojou matkou. Iba skutočnosť, že rozmýšľaš o tom, ako zlepšiť vzťah s tvojimi dcérami, aby bol lepší ako bol medzi tebou a tvojou matkou dokazuje, že si na inej ceste. Aspoň si to hovorím.