Prečo som zostala s tyranom

 1. Zostala som so svojím tyranom, lebo ma dokázal presvedčiť, že ja som tá šialená, že je to moja vina.

Tyrani sú majstri v tom, že obviňujú teba, až kým sa cítiš šialená. V skutočnosti z teba urobia šialenú a potom druhým hovoria: Pozrite sa, ona je šialená!

Ty nie si šialená, on je šialený. Tým, že ťa 100 %-ne obviňuje zo všetkých problémov v manželstve, je to preň dobrá výhovorka, on nikdy za nič neprevezme vinu a ak áno, tak povie, že už to bolo dávno a teraz je to iné. Nikdy za nič neprevezme zodpovednosť. Samozrejme, že ani ty nie si dokonalá. Lenže to sa nedá porovnávať s tým, ako ťa týra. Je to neporovnateľne horšie. Ak od neho odídeš, nebude to tvoja vina. Tvoja vina bude, ak pri ňom zostaneš. Ak sa s ním rozvedieš, ak ťa bude takto viesť Boh, je to jeho vina, nie tvoja.

 1. Neodišla som od neho, lebo ani ja by som nechcela, aby odo mňa odišiel môj partner, keby som bola v zúfalom stave. Ako človek môže zniesť opustenie, to, že to niekto s tebou vzdá?

Jemu určite neublíži, keď od neho odídeš, on bude zúriť. Tvoj tyran sa zúfalo potrebuje zmeniť, lenže on to nevie. Jediný spôsob, kedy by sa mohol zmeniť je vtedy, keď od neho odídeš. Určite sa nezmení, keď s ním zostaneš. To je umožňovanie. Keď s ním zostaneš, časom ťa celkom zničí a on sa nezmení. Videl som to milionkrát. Keď s ním zostaneš, pomáhaš mu v tom, aby zostal tyranom, v skutočnosti mu týranie umožňuješ a to je to posledné, čo chceš. Ty sa ho snažíš zmeniť, ale iba to zhoršuješ. Keď od neho odídeš, neznamená to, že ho zrádzaš. Je to biblická láska v snahe zachrániť samú seba, svoje deti a aj jeho. Keď sa vráti do prázdneho bytu/domu, je to ten jediný raz, kedy by sa mohol zmeniť. Za 35 rokov som ale nijakú zmenu nevidel. To, že týraná žena má tak veľmi svojho tyrana milovať, až sa zmení, som za 35 rokov ani raz nevidel. Toto sa nikdy v dejinách nestalo, tak to nerob.

 1. Neodišla som od neho, lebo som ho milovala tak, ako miluje Kristus.

Znie to veľmi duchovne a veľmi biblicky, lenže v skutočnosti to tak nie je. Nie, nemilovala si ho tak, ako Kristus miloval – určite nie v tomto kontexte. Viem, že si si myslela, že je to tak. Boh je milostivý a bude ťa ctiť za to, že si takto rozmýšľala. Lenže nie je to pravda. Nemilovala si ho tak, ako Kristus. Ježiš by nikdy netoleroval týranie. To ti hovorím: NIKDY by ho netoleroval. Ježiš by neumožňoval týranie. Ježiš by konfrontoval týranie ako hriech. Mt 18:15-17 sú Kristove slová o konfrontovaní hriechu. Ak tyran neurobí skutočné pokánie, máš sa mu vyhýbať a oddeliť sa od neho. Vtedy miluješ tak, ako Kristus. Žiadny pasívny, slabý postoj, že to všetko musíš znášať. Nie. Je to tvrdá, prísna láska.

 1. Neodišla som od neho, lebo ľudia z cirkvi mi hovorili: Nedovoľ diablovi, aby zničil vaše manželstvo. (Toto je klasický príklad toho, ako cirkev podporuje ženu, aby zostala s tyranom, lebo nemá potuchy o realite.)

Práveže diabol je vo vašom manželstve. Volá sa tyran.

Ďalšia odpoveď cirkvi: To nie je Božia vôľa, aby si sa s ním rozviedla.

Ako to môžu vedieť? Práve to môže byť Božia vôľa – závisí to od toho, či sa zmení alebo nie.

Videl som to veľakrát. Je celkom v poriadku, keď je muž tyran – to toleruje veľa cirkevných spoločenstiev. Keby si sa ty správala tak, ako on, tí istí cirkevní predstavitelia by si ťa pekne podali. Oni stále podporujú mužov, takže stoja za ním. Je to diabol, kto chce, aby si zostala so svojím tyranom, lebo takto maximálne uškodí tebe, tvojim deťom a tvojmu tyranovi.

Odíď od svojho tyrana! Ak neurobí skutočné pokánie, Boh ťa bude viesť ako ďalej aj ohľadom rozvodu. Boh je verný. Boh ti povie všetko, čo máš urobiť. Keď odídeš a zmení sa – uvidíš, že rok na sebe tvrdo pracuje, mení sa, uvidíš skutočné pokánie, potom ok, je tu nejaký výsledok, ale ak je tam uštipačnosť, zatrpknutosť, vzdor, a „ako si sa opovážila odísť“, máš jasnú odpoveď. A väčšinou sa správajú presne tak. Je to hnusná reakcia.

 1. Neodišla som, lebo som sa bála samoty.

Budeš sama, lebo nebudeš mať intímneho partnera, ALE teraz si takisto sama! Teraz si sama, nemáš s ním nijaké prepojenie. On ťa iba používa.

 1. Mala som s ním zostať bez ohľadu na to, čo sa dialo, lebo som jeho žena.

Toto je obrovské klamstvo. Boh nehovorí, že máš zostať s mužom bez ohľadu na to, čo sa deje… Keď si týraná a systematicky ničená, Boh hovorí, že od neho môžeš odísť a dokonca to chce – 1 Kor 7:15 to hovorí jasne, chronické týranie je dôvod na rozvod. Pozri sa na Abigail a Nábala. Nemala na výber. Všemožne ju týral a všetkým to bolo ukradnuté. Boh ju zachránil, dostal ju od neho preč. Ester a Háman, úžasný príbeh. Ester nemala nijakú šancu, nemala nijaké práva. Kráľ, v ktorého háreme bola, bol narcista. Háman bol ešte horší. Chcel ju zabiť, aj všetkých Židov. Nemala nijakú šancu. Dostala sa z toho, lebo Boh chcel, aby sa dostala z tej hroznej situácie. Zachránil jej život.

 1. Zostala som pri ňom, lebo som vnímala, že musím samú seba potrestať.

Toto počujem veľmi často – hanba, vina, musím byť potrestaná, zaslúžim si utrpenie, lebo som si ho vzala… Boh to takto nevidí. Boh ťa neodsudzuje. „Nuž, vzala si si ho. Máš smolu.“ Boh by toto nikdy nepovedal. Možno si prehliadla tie varovné signály. Teraz, keď sa pozeráš späť, vidíš ich. Možno si ich videla, ale povedala si si, že sa zmení, že je aj napriek tomu dobrý muž… pretože pred svadbou bývajú veľmi očarujúci. Alebo to kľudne mohlo byť tak, že tam jednoducho nijaké varovné signály neboli, pretože títo narcistickí tyrani sú veľmi zruční očarujúci klamári. To, ako sa vedia prezentovať, je neskutočné. Vyzerajú úžasne. On zistí presne to, čo potrebuješ a potom ti to zdanlivo bude poskytovať. Dobre, možno si si ho nemala vziať. Ale tu je dobrá správa: Ty nie si doživotne odsúdená, aby si žila s tyranom. NIE. Môžeš od neho odísť, je to biblické. Ak sa nezmení, môžeš sa s ním rozviesť. Je to biblické.

 1. Zostala som si pri ňom, lebo som neustále počúvala od členov cirkvi, že mám zostať, mám hľadať biblické poradenstvo.

To je klasika, ktorú počúvam neustále. Radšej by boli, keby ťa zničil – hlavne, že zostaneš jeho ženou, vtedy je to ok. Väčšina týraných žien (a mužov) vyskúšali všetko možné a robili to roky. Už ste skúsili všetko, čo sa dalo: modlitby, rozhovory s pastorom, poradenstvo, knihy o manželstve, semináre o manželstve, plač, nárek, prosby, robila si všetko, aby si sa zmenila ty… Je to celkom jedno, nezmenilo sa nič. Vieš čo? Stačilo. Už stačilo. Je čas, aby si sa uzdravila a odišla od neho.

 1. Zostala som pri ňom, lebo hovoril, že ja som tyran.

Sú v tom majstri. Ak som ja tyran, tak ja nie som tyran. Ty si. A ja poukážem na rôzne chyby, ktoré si v skutočnosti urobila ty, dám ich dokopy a poviem: Ty si tyran, ty ma zneužívaš. Je to smiešne. Je to lož. Robiť toto znamená týrať. Tvoj tyran ťa presvedčí, že je to tvoja vina. Presvedčí ťa, že si zlá, že nemáš nijakú hodnotu, že nie si hodná lásky. Napustí tvoje deti jedom a presvedčí ich, že ty si zlá, nestabilná, šialená, tyranizujúca. Celé roky do nich vpúšťa jed, pretože ich chce presvedčiť, aby vyhral. Tyran presvedčí tvojho pastora, že je to tvoja vina. Presvedčí tvojho kresťanského poradcu, že je to tvoja vina. Tí muži sú v tom majstri. U mňa by sa to nestalo. Ale ak máš neefektívneho kresťanského poradcu – ten chlap môže byť fajn, ale keď nerozumie narcizmu, ten ho oklame. Aký človek toto môže robiť a nepreberať nijakú zodpovednosť za svoje činy? Je to tyran. A tyran sa nezmení. Keď sa vráti do prázdneho domu a pozrie sa do zrkadla, možno si povie: snáď som to bol ja. No silno o tom pochybujem. Je to len potvrdením toho, že si urobila správnu vec. Bude hovoriť: Nemôžem veriť tomu, že odo mňa odišla bez varovania. Je šialená, je klamárka, je hriešnica… je to jedno. Len to povrdzuje, že všetko to, čo povedal o tebe, platí o ňom.

 1. Zostala som pri ňom, lebo celé tie roky klamstiev a manipulácie, ktoré boli také nenápadné, spôsobili, že som naozaj začala pochybovať o svojej pamäti, myslela som, že mám naozaj nejakú poruchu.

On je schopný zobrať ťa k lekárovi, aby ťa vyšetril. Lenže poruchu má on. Je to porucha narcizmu. Sú vynikajúci v klamstvách, manipuláciách, obviňovaní. Tvoje slabosti použijú na to, aby ťa naozaj presvedčili o tom, že je to tvoja vina.

Ten chlap je tiež schopný pretvarovať sa, že si veci nepamätá, že má problémy s pamäťou. Je to forma gaslihtingu, ktorú používa k tomu, aby zakryl svoj hriech. On nemá žiadne problémy s pamäťou. A je mi to jedno, aj keby ich mal, je to stále tyran. Sú to vynikajúci herci, dokážu sa pretvarovať, plakať, správať sa veľmi duchovne, správať sa tak, že sa kvôli tebe naozaj trápia. Je to len hra, pretvárka, podvod, trik. Odíď!

 1. Zostala som pri ňom, lebo sa nakoniec vždy ospravedlní.

Moja odpoveď je, že takéto ospravedlnenie nie je nijaké ospravedlnenie. Po duchovnej a hnevlivej reakcii z mojej strany nakoniec prizná, že sa mýlil. Keď ho musíš nútiť do ospravedlnenia, nie je to nijaké ospravedlnenie.  Je to falošné.

Tyrani sa neospravedlňujú, v skutočnosti im to nie je ľúto, vôbec ich netrápi nič z toho, čo ti spôsobujú. NIKDY. Môžu sa tak tváriť, ale je to len hra. Keď sa ospravedlnia, je to falošné. A očakávajú, že sa im za to poďakuješ a hneď na to zabudneš. Nijaká práca, nijaká náprava.

Dr. David Clarke

(úryvky z videa – prepis)

I Stayed With My Abusive Spouse Because….Part 5 – YouTube