S čím potrebujú osamelé matky oboznámiť priateľov počas sviatkov

Takmer šesť rokov žijem sama s deťmi. Jedna moja časť nechce veriť, že je to tak dlho a iné moje časti sú ešte stále veľmi zranené. Väčšina zo mňa je veľmi zničená (ale ktorá mama nie je zničená – najmä počas sviatkov). Za tých šesť rokov som sa naučila niektoré skutočné, kruté a často nevyslovené pravdy o tejto „sviatočnej ceste osamelej matky“ a som presvedčená, že by o nich mali vedieť jej priatelia a rodina. Viem, že uprostred tejto cesty je ich veľmi ťažké artikulovať, tak snáď čas, perspektíva a skutočná vôľa obohatí vás aj vašich priateľov.

Takže priatelia osamelých matiek (a otcov) – toto je pre vás a verte mi, že tak robím s láskou, no je veľmi dôležité, aby ste to jednoducho vedeli.

  1. Sviatky sú veľmi ťažké. Jednoducho je to tak – najmä počas tých začiatkov. Všetky tradície a predstavy o tom, ako by mali sviatky vyzerať, sa pre vašu priateľku zmenili. Takže ju majte radi, no vedzte, že za jej úsmevmi sa zrejme skrýva srdce, ktoré bolí – a bolí spôsobom, ktorý je neopísateľný alebo sa k tej bolesti radšej nechce vyjadriť zo strachu, že keby sa otvorila, mohla by sa zosypať. Určite má tiež pocit, že ochudobňuje svoje deti (aj keď to tak nemusí byť), tak tam buďte aj pre ne. Poseďte si s nimi na školskom programe, v kostole či v cukrárni. Pamätajte, že prežívajú vnútorný zápas, tak to nezľahčujte. Jednoducho ich milujte. Slová o tom, že je to najkrajší čas v roku, pre ne nemusia platiť a možno vám povedia, že chcú, aby už bolo po sviatkoch. To je v poriadku. Nesnažte sa to napraviť, len tam buďte pre nich. To je veľmi podstatné – aby ste s nimi boli, aby mali pocit, že na nich záleží. Všetky tie nablýskané pozlátka nie sú podstatné.
  2. Požiadavky na osamelého rodiča sú exponenciálne. Nie je to to isté ako mať partnera, ktorý je stále na cestách. Nehovorte jej to. Nehovorte, že jej rozumiete alebo sa o to snažíte (iba ak to tak naozaj je). Prosím, nerobte to. Viem, že to myslíte dobre, no rozdiel je v tom, že partner, ktorý je na cestách, poskytuje aspoň emocionálne podporujúce spojenie. Osamelý rodič sa na tejto ceste cíti veľmi osamelý a často musí riešiť nepriateľský postoj. Požiadavky, ktoré sú na neho kladené, sú veľmi vysoké. Preto buďte voči nemu milosrdní a nechajte mu slobodu povedať nie. Žije s pocitom, že to všetko musí udržiavať pohromade a toto je neskutočne veľký tlak. Pracuje iba na tom, aby sa znovu postavila na nohy. A požiadavky počas sviatkov sú ešte väčšie, pretože pociťuje aj tlak „napraviť“ sviatky pre deti.
  3. Nevylučujte ju. To veľmi bolí. Tá najťažia vec na tom, že ste osamelý rodič je pocit, že nikam nezapadáte. Pozvite ju na oslavy či iné akcie (zabezpečte jej stráženie detí) a dajte jej možnosť odmietnuť. Toto jej poskytuje silu a ukazuje jej, že vám na nej záleží. A opäť – viem, že to myslíte dobre, no vylúčenie je niekedy to najhoršie. Potrebujeme priateľov. A nezabúdajte na deti. Zoberte ju niekam, robte s ňou niečo, pozvite ju domov – najmä ak sú to jej prvé sviatky bez detí.
  4. Pomáhajte jej. Choďte na školské akcie. Choďte s ňou na vianočné nákupy. Prineste jej večeru. Pomôžte jej ozdobiť domácnosť. Pomôžte jej pretriediť ozdoby, aby sa zbavila starých vecí. Nechajte jej slobodu nemať stromček alebo iné veci. Len jej pomáhajte. Ak viete, že má finančné ťažkosti, možno jej môžete pomôcť s darčekmi? Pozvite ju na kávu, prineste jej obed, pomôžte s praním, odpracte sneh, odvezte deti do školy – čokoľvek jej pomôže cítiť sa súčasťou ostatných. Osamelé rodičovstvo počas sviatkov je extrémne izolujúce, tak buďte stáli.
  5. Dovoľte jej vytvoriť si nové tradície. Inými slovami – dajte jej priestor a slobodu rozvinúť nové rodinné tradície. Tradície sú zložité – a ak zahŕňajú všetky predošlé tradície alebo niečo, kvôli čomu sú deti smutné – je to naozaj výzva. Takže povzbudzujte ju v nových tradíciách. Nájdite nejakú vianočnú oslavu, kam s nimi zájdete alebo zoberte deti za dedom Mrázom alebo hocičo iné. Teraz si uvedomujem, že keďže sú to moje šieste Vianoce osamote, niečo dobré je v starých aj v nových tradíciách. No nejaký čas mi to trvalo. Takže vaša priateľka potrebuje aj toto. Potrebuje súhlas s tým, že sa môže vzdať toho, o čom si myslela, že to tak má byť, aby mohla nájsť určitú radosť aj v tejto novej kapitole.
  6. Nemusíte jej hovoriť, že je taká silná. Hoci viem, že ste presvedčení o tom, že je to tá najláskavejšia vec, pravda je taká, že už je naozaj unavená z toho, že má byť silná a zrejme vám povie, že inú možnosť ani nemá. Musí byť silná. To, čo od vás naozaj potrebuje, je súhlas s tým, aby mohla byť skutočná. Aby možno mohla dať načas bokom tie silné veci. Potrebuje mať bezpečné miesto – bez odpovedí – také, kde si môže chrániť emócie. Pomôžte jej, držte ju za ruku a buďte hrdí na jej silu, no hľadajte spôsoby ako pomôcť.
  7. Dajte jej vedieť, že je milovaná. A dôležitá. A hodná toho, aby ste s ňou trávili čas. A že nie je sama. Sviatky môžu byť ťažké pre každého, no tie osamelé matky (a otcovia)… nuž, priatelia moji, je to na vás, aby ste cez toto obdobie naozaj DÁVALI. Možno vám nikdy nedokáže vyjadriť vďaku alebo to môže trvať celé roky, ale môžem vám povedať, že je to naozaj dôležité.

Láska je dôležitá. Milovať je dôležité.

Buďte jej priateľom. Aj ona tu bude pre vás.

Verte mi, pamätáme si, kto pri nás stojí.

Rachel


what single moms need friends to know during the holidays – Finding Joy