5 krokov ako začať meniť odcudzenie dieťaťa

Odpovede potrebuješ poznať hneď. Učiť dieťa zámerne odmietať svojho vlastného rodiča je čisté zlo. Tvoj bývalý práve získal cenu „Rodič roka“. Tak ako máš bojovať a znovu si získať lásku a úctu, ktoré kedysi tvoje dieťa voči tebe prechovávalo? Tu je 5 krokov, ktoré by si mala urobiť hneď, aby si začala dláždiť cestu k budúcemu úplnému opätovnému spojeniu s dieťaťom. Tieto kroky sú veľmi efektívne v zvrátení odcudzovacej kampane vedenej proti tebe a sú to veci, ktoré môžeš robiť hneď. Preprogramovanie a vymývanie mozgu, ktoré docielil tvoj bývalý, sa, nanešťastie, nedá zmeniť za niekoľko týždňov. Trvá to celé mesiace a roky a u niektorých aj viac ako desaťročie. No sľubujem ti, že používaním týchto techník docieliš obrovský pokrok v opätovnom spojení sa so svojím odcudzeným dieťaťom.

John Thomas Steinbeck

1. Prestaň hovoriť o vymývaní mozgu

Tvoje dieťa nebude dobre reagovať na žiadnu kritiku svojho naprogramovaného duševného stavu ohľadne teba.

Veta: „Mama/Ocko o tebe nerozpráva zle, však?“, ťa neposunie nikam. Deti to berú ako urážku, keď im naznačuješ, že nerozmýšľajú za seba. Namiesto toho im počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov ukáž, že medzi tým, čo im hovoria v odcudzujúcom domove a tým, čo naozaj zažívajú, keď sú s tebou, je obrovský rozdiel.

2. Maximalizuj čas, ktorý tráviš s dieťaťom

Pre pomstychtivého rodiča je ľahké odcudziť ti dieťa, keď s ním nie si – najmä počas dlhých týždňov či mesiacov. Takže ak máš právo dieťa navštevovať, tento čas využívaj v čo najväčšej možnej miere. Najmä obdobia počas prázdnin, keď s dieťaťom môžeš tráviť dlhší čas, sú veľmi efektívne, aby si dieťaťu ukázala, že si celkom iná, než ako ťa druhá strana vykresľuje.

3. Dávaj mu na výber, pýtaj sa na jeho názory

Deti nemajú radi, keď im neustále niekto hovorí, čo majú robiť. Keď im namiesto toho povieš: „Tento víkend budeme robiť to a to“, daj mu na výber nejaké možnosti! Na toto určite v odcudzujúcom domove nie je zvyknutý. Keď sa ho budeš pýtať na jeho názor, bude mať pocit, že ho berieš ako „veľkého“ a že si ho vážiš. A nepochybuj, že to prinesie dlhodobé benefity pre váš vzťah.

4. Buď pravý opak svojho bývalého

Narcista je panovačný, všetko vie, dáva príkazy, kričí a neovláda svoje emócie, čo znamená, že musíš robiť presný opak! Tam, kde je smršť negatívnej energie, poskytni mu bohatstvo lásky a pozitívnej energie. Ty ho počúvaš, dávaš otázky, nikdy nekričíš a svoje emócie máš pod kontrolou. Netreba ti pripomínať, aby si nikdy svojho bývalého neohovárala! Každé dieťa sa v takomto domove, kde nie je dráma, bude cítiť dobre. Predstav si, ako sa bude cítiť tvoje dieťa za tri roky, keď bude vedieť, že bude tráviť celý týždeň v tvojom pokojnom domove… hlboko vo svojom vnútri aj napriek celej tej kampani vymývania mozgu, sa na teba bude tešiť!

5. Počúvaj ho s empatiou

Tí, čo vymývajú mozog, nie sú dobrí poslucháči. Je to pre nich ťažké, pretože sú celkom pohltení sebou. Takže potrebuješ začať aktívne počúvať to, čo ti tvoje dieťa hovorí. Choď hlbšie. Ak niečo nechce robiť, empaticky počúvaj, čo ti naozaj hovorí. Predtým, než mu odpovieš, uvažuj o tom, čo vraví. Dá sa to povedať aj takto: počúvaj, čo hovorí jeho srdce. Výsledkom bude, že tvoje dieťa bude vnímať prepojenie, ktoré v jeho odcudzujúcom domove necíti.

Týchto 5 krokov je len začiatok. No počas nasledujúcich mesiacov a rokov urobia pre vzťah medzi tebou a tvojím odcudzeným dieťaťom divy. V mojom prípade sa za štyri roky stalo, že môj syn sa namiesto otázky: „Kedy sa už môžem vrátiť k mame“ začal pýtať: „Kedy sa musím vrátiť k mame?“ Na začiatku to bolo tak, že keď išiel ku mne, plakal, lebo ku mne ísť nechcel; zmenilo sa to tak, že potom ku mne bežal s objatím a veľkým úsmevom, keď som s ním a s jeho matkou veselo žartoval. Opäť som sa so svojím odcudzeným synom spojil a to isté môžeš urobiť aj ty!

www.brainwashingchildren.com