Čo je syndróm rodičovského odcudzenia?

Ak si sa práve rozviedla alebo prechádzaš rozchodom, súcitíme s tebou. Tieto veci sú len zriedkavo jednoduché. A ak máte spolu deti, situácia môže byť ešte ťažšia. Okrem iných vecí sa môžeš trápiť kvôli tomu, že tvoj bývalý bude štvať tvoje deti proti tebe.

Rodičovské odcudzenie je situácia, kedy jeden z rodičov používa stratégie – niekedy sa označujú ako vymývanie mozgu, odcudzenie či naprogramovanie – aby dieťa vzdialil od druhého rodiča. Ak tvoj bývalý o tebe pred dieťaťom neustále vyjadruje falošné výroky, môže to viesť k odcudzeniu. Deje sa tak vtedy, keď jeden rodič diskredituje druhého. Napr. mama hovorí dieťaťu alebo deťom, že ich otec ich nemá rád alebo že ich nechce vidieť. Alebo otec hovorí deťom, že ich matka dáva prednosť svojej novej rodine. Tieto obvinenia môžu byť nenápadné alebo veľmi kruté. To spôsobuje, že v očiach dieťaťa sa obraz druhého rodiča bude deformovať bez ohľadu na to, aký úžasný bol ich vzťah predtým. Tento vzťah je ohrozený, či sú tieto obvinenia pravdivé alebo nie. Napr. ak dieťa opakovane počúva, že otec je zlý alebo že ho nechce vidieť – hoci to nie je pravda – dieťa nakoniec odmietne s otcom hovoriť a nebude sa s ním chcieť ani stretávať.

Znaky a symptómy syndrómu rodičovského odcudzenia

  • Dieťa neustále a neférovo kritizuje druhého rodiča.
  • Dieťa nemá nijaké dôkazy, konkrétne príklady či oprávnenie pre kritiku – iba falošné obvinenia.
  • Pocity dieťaťa v súvislosti s druhým rodičom nie sú zmiešané – sú iba negatívne.
  • Dieťa tvrdí, že táto kritika vychádza z jeho vlastných záverov a je založená na jeho vlastnom nezávislom myslení.
  • Dieťa neoblomne podporuje druhého rodiča.
  • Dieťa nemá nijaké pocity viny kvôli tomu, že druhého rodiča nenávidí.
  • Dieťa používa výrazy, ktoré akoby boli „požičané“ z jazyka dospelých, keď opisuje situácie, ktoré sa nikdy nestali.
  • Nenávistné pocity voči odcudzenému rodičovi zahŕňajú aj ostatných členov rodiny odcudzeného rodiča (napr. starých rodičov alebo bratrancov).

Dieťa trpiace syndrómom rodičovského odcudzenia má silné puto s rodičom, ktorý spôsobil odcudzenie, hoci predtým malo silné puto s odcudzeným rodičom. V prítomnosti odcudzeného rodiča sa dieťa správa negatívne a má problém, keď k nemu prichádza, aby s ním trávilo určený čas.

Znaky svedčiace o rodičovskom odcudzení

  • Odcudzujúci rodič môže dieťaťu hovoriť o nepotrebných detailoch vo vzťahu – napr. o aférach. Toto určite spôsobí, že dieťa sa od druhého rodiča odcudzí a rovnako bude prežívať veľký hnev voči niečomu, čo sa udialo medzi mamou a otcom.
  • Odcudzujúci rodič bude brániť dieťaťu v navštevovaní alebo kontakte s druhým rodičom a bude tvrdiť, že je zaneprázdnený alebo že o dieťa nemá záujem.
  • Odcudzujúci rodič môže trvať na tom, aby si dieťa všetky svoje osobné veci nechávalo u neho bez ohľadu na to, koľko času trávi u druhého rodiča.
  • Odcudzujúci rodič môže plánovať aktivity, ktoré má dieťa rado práve vtedy, keď má tráviť čas s druhým rodičom. Napr. „Tento víkend máš byť u otca, ale práve tento víkend by sa skvelo hodil k tomu, aby si si pozval kamarátov na oslavu. Chcel by si si ich pozvať?“
  • V súvislosti s tým odcudzujúci rodič rád posúva a ohýba smernice týkajúce sa toho, kedy má dieťa tráviť čas u druhého rodiča. Na druhej strane môže odmietať kompromisy, čo sa týka tejto dohody. Napr. ak má mama narodeniny vtedy, keď má byť dieťa u otca, ktorý je odcudzujúci rodič, môže rázne odmietnuť to, aby išlo dieťa na oslavu matkiných narodenín.
  • Tajomstvá môžu byť na dennom poriadku. Môže sa to diať niekoľkými spôsobmi: Odcudzujúci rodič môže pred druhým rodičom zatajovať lekárske správy, hlásenia, informácie o priateľoch dieťaťa a oveľa viac. Toto môže dieťa odcudziť od druhého rodiča, pretože – povedzme si to: ak jeden rodič pozná všetkých tvojich priateľov, to, čo máš rád a všetky tvoje aktivity, toto je určite ten rodič, s ktorým sa chceš rozprávať.
  • A v súvislosti s tajomstvami môžu byť na dennom poriadku aj klebety. Odcudzujúci rodič sa môže dieťaťa vypytovať na osobný život druhého rodiča a oveľa viac. Toto sa môže stať predmetom ohovárania. „Á, tak tvoj ocko má novú priateľku? Aká je? Som zvedavá, ako dlho mu to vydrží. Vieš, keď si ešte chodil do škôlky, mal štyri frajerky a vtedy sme boli ešte zosobášení.“
  • Odcudzujúci rodič môže byť veľmi kontrolujúci, keď príde na vzťah dieťaťa k druhému rodičovi. Napr. môže monitorovať všetky telefonáty, sms-ky či interakcie.
  • Odcudzujúci rodič môže aktívne porovnávať druhého rodiča s novým partnerom. Môže to mať takú podobu, že dieťa bude počúvať o tom, že ho jeho nevlastná mama miluje viac ako jeho vlastná mama. Môže dokonca počúvať o tom, že si ho jeho nevlastná matka adoptuje a že dostane jej meno.

Toto je len niekoľko foriem odcudzenia, ku ktorým môže dôjsť. Maj na pamäti, že s týmto sa veľmi ťažko operuje, keď príde na súdne dohody o zverení dieťaťa, pretože sa to ťažko dokazuje. Odcudzenie sa môže používať k tomu, aby týranie pokračovalo, bolo ukrývané alebo zosilňované.

(skrátené)

Parental Alienation Syndrome: What It Is and Signs to Look For (healthline.com)