Gaslighting – forma zákernej manipulácie.

„Gaslighting“ je zámerná manipulácia zo strany sociopata alebo psychopata tak, aby dotyčný uveril, že má problém, ktorý nikdy neexistoval a zároveň zmanipuluje aj jeho prostredie tak, aby všetko nasvedčovalo tomu, že má tento problém a keď tomu konečne uverí, manipulátor nad ním získa kontrolu … Dotyční ani nevedia, že tie predstavy, ktoré sa im dostali do hlavy, nie sú ich, ale patria patologickým narcistickým predátorom… Títo patologickí narcisti, ktorí sú sociopati, pochádzajú z rodín, ktoré zničili ich schopnosť mať empatiu. Keď rozmýšľate, ako vzniká kriminálnik – počas formatívnych rokov bol psychologicky zgniavený a dôsledkom toho v dospelosti všetko, na čom mu záleží, sú jeho vlastné potreby … urobí všetko, aby dostal to, čo potrebuje aj za cenu toho, že druhým bude ubližovať. Bez empatie nepociťuje nijaký vnútorný nepokoj, že možno robí niečo zlé. Vo svojej knihe Human Magnet Syndrom vysvetľujem, že sú to ľudia, ktorí hľadajú slabých, spoluzávislých, nesebeckých, altruistov, takých, ktorí druhým stále veria … hľadajú človeka, ktorý podľahne ich manipulácii. Narcista potrebuje spoluzávislého a spoluzávislý potrebuje narcistu. Pokračuje to dovtedy, kým narcistovi padne maska, no vtedy je už spoluzávislý vďaka svojej prirodzenosti v pasci.

Narcisti nevedia, že sú narcisti.

Myslia si, že s nimi je všetko v poriadku a ak sa vyskytne problém, vždy je to problém toho druhého, nie ich. To, čo nedokážu akceptovať, vždy premietnu na toho druhého. 

Všetci „gaslighteri“ sú patologickí narcisti a majú poruchu – buď narcistickú poruchu osobnosti alebo antisociálnu poruchu osobnosti, čo väčšina ľudí pozná pod pojmom sociopat. Nemajú empatiu. Sú veľmi sebeckí, vždy si nárokujú viac, sú presvedčení, že ich potreby presahujú potreby všetkých ostatných, majú grandióznu predstavu o sebe, sú úprimne presvedčení, že sú väčší a lepší než ostatní, majú úplne pomýlené sebavnímanie. Sú ctižiadostiví, môžu byť arogantní, ješitní – takto by som označil „štandardného narcistu“. Ak je narcista aj „gaslighter“, musíme k tomu pridať aj to, že nemá svedomie, empatiu, že sa vôbec necíti zle, keď niekomu ubližuje. Nedokáže prežívať nijaké spojenie, vzťah s druhým. Dokáže druhým tak veľmi ubližovať, že keby mal empatiu, vyrušovalo by ho to. 

Mám klientku, ktorej manžel bol lekár. Mala 21 rokov a pochádzala z typicky spoluzávislej rodiny. On okamžite prevzal kontrolu nad jej rodinou. Ona mala pocit, že žije svoj sen, že našla toho pravého, lekára, dom … Hneď otehotnela, potom zase a zase. A on jej postupne začal vyčítať, že čo to s ňou je. Manipuloval ju aj okolie, aby dokázal, že má problémy, že je úzkostlivá a dostáva sa jej to mimo kontrolu. Zmanipuloval okolie tak, že bola presvedčená o tom, že má niečo, čo v skutočnosti vôbec nemala. Hovoril jej: „Ty si strašne úzkostlivá. Ľudia za mnou chodia a pýtajú sa ma, či si v poriadku. Asi by si mala vyhľadať pomoc.“ 

Títo ľudia systematicky manipulujú prostredie, aby doň zasiali vymyslený príbeh. Sú to viac ako klamári, sú to sociopati. Majú plán ublížiť, vládnuť a zničiť niekoho, aby ho mohli kontrolovať a ovládať. Podľa mojej skúsenosti to nerobia preto, aby mali z toho radosť, ale majú potrebu cítiť sa bezpečne, mať všetko pod kontrolou vo svete, ktorý ich nemiluje, ktorý ich nenávidí. Musia nájsť spôsob ako existovať vo svojej tajnej bubline, kde sa cítia ako na vrchole, ako Boh, kde kontrolujú ľudí a spôsobujú to, aby ich druhí milovali a obdivovali.

Výskumy ukazujú, že sociopat sa nedá zmeniť. 

Nemôžete pomôcť niekomu, kto si nielenže myslí, že nemá problém, ale ani sa kvôli tomu necíti zle. Musíte vnímať akýsi nesúlad vo svojej mysli, pocit viny, smútok, ľútosť. Terapia sa spolieha na fundamentálnu psychologickú funkciu, že sa cítite zle kvôli tomu, čo sa vo vás deje. Ak ste sociopatický „gaslighter“ alebo extrémny narcista, cítite sa zle iba vtedy, keď vás niekto nachytá. Ináč sa cítite bezpečne, lebo ste si vytvorili bublinu, v ktorej máte svojho zombie otroka, ktorý bol zmanipulovaný, aby uveril tomu, že je niekým iným a ani o tom nevie. Má odstrihnuté vzťahy s inými, niekedy má odstrihnuté vzťahy s prácou, nemá možnosť vyhľadať pomoc psychológa, nemá vzťah s rodinou, tak dobre je odizolovaný, urobili ste to tak majstrovsky, že máte nad ním zaistenú takmer božskú moc, čo vo vás vyvoláva dobrý pocit.

Sú rôzne formy „gaslighterov“. 

Môžete mať tichého, milého človeka, ktorý má skrytú personu a dokáže vyvolať presvedčenie, že je tu preto, aby ťa chránil. Urobí to tak, že všetko zariadi spôsobom, že jeho obeť uverí, že ju pohlcujú jej vlastné problémy a okolie pripraví tak, aby uverilo, že to tak naozaj je. Alebo môžete mať agresívnejší, znepokojivý typ, ktorý je viac šikanista a násilník a ďalšie typy, ale to, čo „gaslighterov“ spája, je zámerný, systematický plán oslabiť človeka, izolovať ho a implantovať doň presvedčenie, že niečo s ním nie je v poriadku tak, aby tomu dotyčný uveril, aby uveril, že je mentálne neschopný a sociálne neschopný. Vo svojej knihe píšem o človeku, ktorého som nazval Kendra. Kendra je krásna žena, ktorá má možno 5 až 8 kíl nadváhu. Pre niektorých ľudí vyzerá dokonale. Ale jej partner jej za to začne nadávať, odsudzovať ju, zahanbovať a pretože kvôli iným problémom nie je emocionálne silná, prirodzene začne jesť viac, aby si „liečila svoju bolesť“. Niektorí ľudia používajú na „liečenie bolesti“ alkohol alebo drogy. U nej sa drogou stalo jedlo. Je nielen preto, aby zamaskovala svoju bolesť, ale tým, že jej manžel nadával, povzbudzoval ju k tomu, kupoval jej zmrzlinu, nosil jej veľké porcie jedla, a neustále jej hovoril, že je veľká sviňa, bacuľa. Systematicky ju manipuloval, aby si o sebe myslela, že je taká škaredá, tučná a obézna, že nikto by ju nikdy nemal rád; robil to tak, aby tomu naozaj uverila. 

Ako som už spomínal – a píšem o tom vo svojej knihe – sú rôzne typy narcistov. Gaslighteri, sociopati, ktorí nemajú žiadnu empatiu. Sú to zlí ľudia, nie je na nich nič dobré. Potom sú učebnicoví narcisti, ktorí usilovne pracujú, starajú sa o rodinu – robia to, pokiaľ to v nich vyvoláva dobrý pocit. Všetko musí ale vyhovovať jemu; vtedy dokáže byť aj „podmienečne milujúci“. Ale ak sa mu postavíš, láska je preč. Dokáže ti veľmi ublížiť. Určite by som o nich nepovedal, že sú to dobrí ľudia. Povedal by som, že sú rôzne stupne „zlého“. Patologickí narcisti sú zlí, lebo vyhľadávajú slabších, striehnu na nich, sú to pijavice. Nemôžu mať nijaký vzťah, ak nestretnú človeka, ktorého môžu zneužívať. Narcista je naprogramovaný, aby bral, zneužíval, ťažil. Je bizarné, že aby ťa „gaslightoval“, musíš ho mať rád a veriť, že všetko, čo robí, je v tvojom najlepšom záujme. To je štokholmský syndróm. Ak veríš, že ťa chráni a samozrejme, nevidíš jeho úkladnosť. A ešte v tebe vyvoláva pocit, že môžeš odísť, kedy sa ti zachce. Môžu ťa celkom zničiť. Oberú ťa o všetko, čo ti kedy dávalo zmysel, oberú ťa o tvoju rodinu.

Gaslighteri dokážu predvídať spôsoby úniku. 

Ak si bol „gaslightovaný“, musíš byť preprogramovaný – musíš pochopiť, že tvoje myšlienky nie sú tvoje a keď to konečne uvidíš, je to takmer akoby sa v tvojom vnútri udiala chemická reakcia – si šokovaný, plačeš, nemôžeš uveriť, že sa ti to stalo, no stále máš problém so sebavedomím, takže ak ti mám pomôcť uzdraviť sa, nie je to len o preprogramovaní, o zmene tvojho myslenia, ale o nadobudnutí sebavedomia, zdravej sebalásky a musíme otočiť to, čo do teba bolo implantované, čo v skutočnosti nikdy neexistovalo – to, že si uveril tomu, že ťa nikto nebude mať rád.

Sociopati sú experti v nosení masiek a v tom, že ľudia im uveria. Sú nesmierne talentovaní, dokážu vytvoriť dojem, že sú to veľmi milí a ústretoví ľudia a veľmi ľahko zapadnú do spoločnosti.

(Ross Rosenberg – úryvky z videa)